Ile Zarabia Się na Youtube? Ile Zarabia Youtuber? Zarobki Na Youtube w 2023 Roku

Ile Zarabia Się na Youtube? Ile Zarabia Youtuber? Zarobki Na Youtube w 2023 Roku

25 grudnia 2022

Zarabianie na Youtube to gorący temat, który nabiera popularności z roku na rok. Ciągle słyszymy o ogromnych zarobkach TOPowych influencerów i marzymy, żeby osiągnąć chociaż kawałek tego sukcesu do którego doszli inni.

Dziś szczerze i transparentnie pokażę Ci jak krok po kroku zarabiać na Youtube, jakich stawek można się spodziewać i ile pracy trzeba włożyć żeby dojść do fajnych liczb. Miłego czytania!

Skrót artykułu:

  • Istnieje kilkadziesiąt metod zarabiania na Youtube. Najpopularniejsze to zarabianie na reklamach, afiliacji, własnych produktach, odcinkach sponsorowanych
  • Aby włączyć zarabianie na wyświetleniach należy mieć 1000 subskrypcji i 4000h obejrzanych wideo w ciągu ostatnich 12 msc
  • Za każde 1000 wyświetleń mój kanał generuje 20 PLN, stawki są różne w zależności od branży
  • Najwięksi Polscy Youtuberzy zarabiają powyżej 100 000 PLN każdego miesiąca
  • Przychody z youtube podlegają podatkom

Jeśli temat zarabiania na Youtube Cię interesuje przeczytaj również jak zdobyć szybko 1000 subskrypcji:

📌 Jak zdobyć 1000 subskrypcji na Youtube >>>

Jak zarabiać na Youtube?

Zacznijmy od podstaw. Możliwości monetyzowania swojej pracy jako twórca wideo jest kilkadziesiąt. Pytanie czy masz już jakiś pomysł na siebie. Czymś się pasjonujesz i chcesz dzielić się swoją pasją z innymi i zarabiać na kilka sposobów sprzedając np. swoje produkty, czy jesteś na etapie w którym nie wiesz co chcesz dokładnie robić i mieć dochód z wyświetleń na twoich filmach. Obie drogi są właściwe. Możesz też łączyć jedną opcję z drugą. Zachęcam Cię już przed otworzeniem kanału do zaplanowania modelu biznesowego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci planować proces produkcyjny odcinków. Dobrze przejdźmy więc do sposobów na zarabianie.

 

Sposoby na zarabianie na Youtube?

Zarabianie na wyświetleniach, czyli reklama Google Adsense

Jest to chyba najbardziej popularna metoda o której wiele osób słyszało. Polega ona dokładnie na tym, że Youtube płaci nam za to, że może na Twoich filmach wyświetlać reklamy. Część zysków jakie inkasuje wypłaca Tobie jako osobie, która dołączyła do programu partnerskiego Google Adsense. Jest to najlepsza metoda dla osób, które nie mają pomysłu jak mogą generować przychód na swojej twórczości. Ta metoda ma jednak sporo wad. Przede wszystkim wymagania jakie musimy spełnić, aby zacząć zarabiać i fakt, że przez długi czas mogą to być bardzo niskie kwoty, które nie pozwolą nam się stabilnie utrzymać. Jednak gdy przekroczymy pewien próg możemy wyrwać się z wyścigu szczurów i szybko skalować swoje zarobki.

Zarabianie na współpracach z markami (lokowanie cudzych produktów)

Gdy osiągniemy pewien pułap subskrybentów i rozpoznawalności zaczną się do nas zgłaszać marki z propozycjami współpracy. Współprace te będą różnego typu. Wspólna seria odcinków, wideo do reklam, lokowanie produktów i usług. Wszędzie tam, gdzie firma zobaczy potencjalny zysk i swoją grupę odbiorców u danego twórcy (influencera) będzie możliwość zarobku ładnych pieniędzy.

 

Najmniejsi influcencerzy otrzymują produkty danej firmy w barterze w zamian za nagrywanie odcinków. W momencie gdy zaczną się u Ciebie pojawiać większe zasięgi będą pojawiać się też nowe możliwości aż dojdziemy do momentu, że będziemy otrzymywać zarówno produkty jak i duże wynagrodzenie za naszą pracę i zaangażowanie.

Nie ukrywam, że ta metoda jest jedną z najtrudniejszych ponieważ musimy zbudować sporą widownię i zaangażowanie pod odcinkami. W metrykach musi się zgadzać liczba wyświetleń, aby stać się osobą atrakcyjną dla reklamodawcy. Gdy przekroczymy pewien próg zaczną pojawiać się przed nami różne możliwości biznesowe i znajdziemy budżet na reinwestowanie w kanał i rozwój swojej marki na platformie youtube.

Marketing Afiliacyjny

Afiliacja jest jedną z prostszych dróg na zarabianie już od pierwszego odcinka. Na czym to polega? Promujemy produkty lub oprogramowanie w zamian za % od transakcji. Są różne programy afiliacyjne z różnymi innymi modelami rozliczeń, ale najczęściej w Internecie możemy spotkać model success fee ,czyli prowizja za uzyskany wynik.

 

Dobrze, ale jak na tym wszystkim zarabiać?

Zarejestruj się na dowolnym programie partnerskim, który oferuje produkty które Cię interesują i będą spójne z tematyką kanału. Np. mój kanał jest świetny do reklamowania oprogramowania służącego do marketingu, mogę też oferować linki do hostingów i innego oprogramowania które służy biznesowi. Zaplanuj niszę w jakiej będziesz tworzyć i dopasuj do tego odpowiednie programy afiliacyjne. Możesz zarejestrować się w kilku miejscach i promować wiele różnych rzeczy pod swoimi filmami w opisie. Youtube jest o tyle genialnym serwisem społecznościowym, że dobrze zoptymalizowane filmy będą dla Ciebie pracować cały czas i non stop gromadzić nowych poleconych, którzy będą przynosić Ci prowizję. Najlepsze programy to takie, gdzie użytkownik musi płacić co miesiąc abonament w zamian za użytkowanie oprogramowania. Wtedy mamy pasywkę z 1 osoby non stop dopóki jest klientem danej firmy.

 

Moim ulubionym programem jest afiliacja bramki płatniczej Tpay. Możemy raz podpiąć użytkownika, który ma własny sklep internetowy i pasywnie czerpać zyski przez wiele lat nie robiąc przy tym kompletnie nic. Jeśli tworzysz kanał o ecommerce zainteresuj się koniecznie afiliacją bramek płatniczych.

Własny sklep internetowy lub własne usługi

Ta metoda jest genialna jeśli jesteś przedsiębiorcą. Możesz też nim się stać kiedy zbudujesz dużą publiczność i wpadniesz na pomysł jaki produkt stworzyć dla swoich widzów. Ja osobiście największe zyski miesięczne czerpię właśnie z własnych usług. Dobra wiadomość jest taka, że możesz dzięki tej metodzie zarabiać od 1 odcinka. Już w pierwszym materiale wideo możesz mówić o swojej firmie, pokazywać w czym pomagasz i przemycać wezwania do działania w których informujesz w jaki sposób można nawiązać ze sobą współpracę. Pierwszych klientów w ten sposób pozyskiwałem mając 300 subów na kanale! Magia!

Możesz też otworzyć kanał na Youtube dla swojego sklepu Internetowego i lokować tam swoje produkty. Bez względu na to w jakiej branży działasz prawdopodobnie pójście tą drogą czyli własne produkty i własne usługi będzie najbardziej dochodową gałęzią, która przyniesie Ci wiele tysięcy złotych miesięcznie.

Sprzedaż odcinków sponsorowanych

Jako Youtuber możesz też czerpać zyski ze sprzedaży odcinków sponsorowanych i serii eksperckich. Na czym to polega? Udostępniamy swój kanał, aby opowiedzieć o produkcie innej firmy. Może to być tak jak u mnie recenzja jakiegoś oprogramowania, a być może gościnny wywiad z przedsiębiorcą który opowiada o swojej firmie. Świetnym przykładem tego modelu biznesowego jest kanał przygody przedsiębiorców. Aby wystąpić w programie gość mówi zapłacić twórcą kanału w zamian za udział i możliwość lokowania swoich produktów i usług. Często jest tak, że dostając taką publiczność i zasięgi dochodzi do sytuacji win-win ponieważ wygrywają dwie strony. Właściciele kanału mają pieniądze z odcinka sponsorowanego, a gość może sprzedać dużą ilość produktów. Twórcy dużych kanałów biznesowych często chwalą się, że ich najlepsi klienci zarobili dzięki nim kilka mln na transakcjach wygenerowanych z tego właśnie odcinka sponsorowanego. U mnie na kanale odcinek sponsorowany kosztuje 5 000 PLN i stanowi dodatkowe źródło dochodu raz na jakiś czas. Ponieważ nie jestem dużym twórcą tych współprac jest znacznie mniej i nie stanowi to głównego źródła zarobkowego na moim youtubie.

Sprzedaż miejsca na lokowanie banerów swojej firmy (linki w opisie i intro przed filmem)

Ta metoda jest bardzo ciekawa. Jeżeli mamy kompetencje biznesowe możemy z nią wystartować bardzo szybko. Jeśli jednak brakuje nam obycia w rozmowach z firmami może być ciężko wystartować ze sprzedażą lokowań. Na czym to wszystko polega? Kojażysz kanały, gdzie po odpaleniu odcinka na samym początku leci reklama jakiejś firmy? Albo kilku firm? To właśnie jest lokowanie. Dodatkowo linki do partnerów kanału znajdują się w opisie filmu. Zaczynasz łączyć kropki? Firmy sprzedają miejsce zarówno na filmie w postaci głosu lektora i przedstawienia swojego logo + miejsca w opisach filmów. Jeżeli kanał jest duży i ma kilkaset filmów i więcej to nagle może się okazać, że taka forma współpracy generuje sporo ruchu i sporo zapytań dla partnera. Według mnie jest to fajna metoda, aby opłacać wszystkie koszty związane z prowadzeniem kanału i mieć środki do inwestycji np. w reklamę. Aby móc zarabiać w ten sposób musimy być w miarę popularni lub mieć kompetencje tworzenia dobrej jakości treści + kompetencje rozmawiania z przedsiębiorcami i umiejętności sprzedaży im tego typu rozwiązania. Muszą Ci zaufać 🙂

 

To już wszystkie najpopularniejsze metody zarabiania na yt. Jest ich oczywiście dużo więcej, ale na potrzeby tego artykułu przedstawiłem tylko te, które działają z których sam korzystam i nie trzeba Bóg wie jakiej wiedzy, żeby zacząć wynosić z tego profity.

Czy opłaca się dzisiaj zaczynać na YouTubie?

Wiele osób pyta mnie czy w 2023 roku jeszcze się opłaca zacząć? Według mnie i kilku innych osób zajmujących się YT warto zacząć zawsze, a w 2022-2023 jest łatwiej niż jeszcze jakiś czas temu. Według mnie trudniej było chociażby w 2020 roku. Youtube zaczął sensownie promować nowe kanały i nowych twórców. Teraz liczy się ciekawy format, kreatywny dynamiczny montaż, dobra optymalizacja i można działać. Owszem można zacząć bez umiejętności mając 0 zł, ale jest to trochę trudniejsze niż jeszcze parę lat temu. Dziś musisz liczyć się z tym, że widzowie doceniają filmy w dobrej jakości, w fajnym studiu z ciekawym prowadzącym. Pamiętaj jednak, że nadal są kanały które generują potężne pieniądze bez pokazywania twarzy, a nawet zdradzania swojej tożsamości. Portal ten stwarza ogromną ilość możliwości i uczy wielu dobrze płatnych kompetencji, które możesz wykorzystać poza youtubem. Jak np. kompetencja wystąpień publicznych, robienia researchu, tworzenia pod SEO, umiejętność montażu, nauka algorytmów i wiele, wiele innych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zarabiać na youtube? Zasady programu partnerskiego Youtube

Aby zacząć zarabiać na wyświetleniach musisz dołączyć do programu partnerskiego youtube o nazwie Google Adsene, a to z kolei wymaga spełnienia pewnych kryteriów. Niestety nie każdy kanał może zarabiać. Musisz przekroczyć pewne progi. Aby odpalić zarabianie musisz posiadać tysiąc subskrypcji kanału i widzowie muszą obejrzeć 4000 godzin czasu oglądania w ostatnich 12 miesiącach prowadzeni kanału. Pozyskanie 1000 subskrybentów nie jest jakoś specjalnie trudne jeśli tworzysz wartościowe treści, bo czasami wystarczy kilkaset PLN w płatną reklamę Google Ads i ten wymóg zostanie spełniony. Problem zaczyna się gdy przyjdzie nam zmierzyć się z 4000h ponieważ płatne wyświetlenia zazwyczaj generują krótki czas oglądania filmu i jedyną możliwością jest mozolna praca, długi watchtime na filmach, często minimum kilkadziesiąt publikacji, a czasami i to nie pomaga. Wtedy rekomenduję organizować cyklicznie Live i sprowadzać ruch z Facebooka i bazy mailingowej. Gdy kilkaset osób obejrzy 90 minutowy webinar nagle metryki diametralnie podskoczą do góry. Robienie tego cyklicznie np. co 2 tyg. zdecydowanie pozwoli Ci szybko przekroczyć próg.

 

warunki jakie trzeba spelnic aby dolaczyc do programu partnerskiego google adsense

Jak włączyć zarabianie na YouTube?

Aby włączyć zarabianie udaj się do zakładki Zarabianie i dołącz do programu partnerskiego youtube o nazwie adsense. Możesz też ustawić powiadomienie, które otrzymasz w momencie kiedy zaczniesz spełniać wymagania narzucone przez YT. Oprócz włączenia opcji monetyzacji musisz później udać się na stronę Google Adsense i przejść poprawnie weryfikację. Zostaniesz tam poinformowany o podatkach jakie będziesz płacił dla USA, oraz podasz dane swojej firmy. UWAGA! Nawet jeśli nie zrobisz tego od razu to pieniądze z afiliacji już zaczną do Ciebie wpadać po prostu nie będziesz mógł ich wypłacić do momentu poprawnego przejścia weryfikacji. Po paru dniach otrzymasz powiadomienie, że wszystko jest już OKej i możesz wskazać konto bankowe na które mają trafiać przelewy od portalu youtube.

 

Czy ilość subskrypcji i reakcji ma wpływ na zarobki na youtube?

Dużo osób pyta mnie czy subskrypcje mają jakikolwiek wpływ na wysokość zarobków. NIE ! Suby są dla nas pewnego rodzaju wizytówką ile osób nam zaufało i chce od nas otrzymywać powiadomienia. Subskrypcje to kwestia wizerunkowa i lekka pomoc dla algorytmów youtube. Ilość łapek w górę, komentarzy również nie ma wpływu na zarobki youtubera. Wpływ na zarobki ma ilość wyświetleń i długość oglądanego filmu, ponieważ im dłuższy film tym więcej reklam jesteśmy w stanie wyświetlić na odcinku.

Ile zarabia Youtuber za 1000 wyświetleń w Polsce?

Stawki za tysiąc wyświetleń są różne. To ile można zarobić na youtube zależy od wielu czynników. Przede wszystkim stawka za 1k wyświetleń zależy od niszy w jakiej się poruszamy. Kontent biznesowy na którym możemy wyświetlać reklamy z branży finansowej, giełdowej, inwestycyjnej, kredytowej będzie charakteryzował się dużo wyższą stawką niż treści rozrywkowe w których bardzo łatwo wbić więcej wyświetleń.

Rozmawiając o tym ile youtuberzy zarabiają trzeba zwrócić uwagę na 2 parametry:

CPM wg odtworzeń – Ile reklamodawcy płacą za każdy tysiąc wyświetleń reklamy na Twoich filmach

RPM – ile zarabiasz za każdy tysiąc wyświetleń.

 

W filmie umieszczonym na górze artykułu pokazuje kilka kanałów moich i moich klientów w których te stawki różnią się w zależności od tego w jakiej branży się poruszamy. W moim przypadku za każde 1000 wyświetleń zarabiam 20 zł. Mój kanał w grudniu miał spadki i zanotował 20 tysięcy wyświetleń co przełożyło się na 400 PLN do wypłaty z youtube.

Pamiętaj, że jeżeli tak jak ja nagrywasz treści poradnikowe to optymalizujesz swoje filmy pod SEO i są one wiecznie żywe evergreen. Materiał jest aktualny dzisiaj i za 3 lata. Dzięki temu raz zbudowana baza filmów zarabia dla Ciebie pasywnie nawet wtedy kiedy nie tworzysz. A im więcej odcinków nagrasz tym zarabiasz więcej nawet jeśli algorytmy Cię nie pokochają.

moje zarobki na youtube

Ile zarabia się na yt za 1.000.000 wyświetleń?

Ile zarobimy za 1 mln views – przelicznik

W moim przypadku RPM wynosi 20 zł

1 000 views = 20 PLN

1.000.000 views / 1 000 views = 1000

1000 x 20 = 20 000PLN

W moim przypadku za każdy 1 milion wyświetleń mój kanał YT wygeneruje 20k PLN

Czy warto zarabiać na wyświetleniach na YouTube?

W mojej opinii warto, ale nie należy stawiać tego modelu jako główne źródło dochodu z kanału. Pasywne zarabianie na wyświetleniach to fajna forma zarobku, ale znacznie wyższe pieniądze czekają na nas w innych miejscach. Dołączenie do programu youtube i kasa z adsense jest bardzo popularną metodą, ale największy youtuberzy w polsce zdecydowanie idą w sponsoring, lokowanie produktów, czy też własne firmy, sklepy, usługi.

Ile zarabia youtuber dzięki afiliacji?

Afiliacja jest o tyle fajną komplementarną metodą do zarabiania na wyświetleniach ponieważ również dobrze spięta afiliacja może generować pieniądze pasywnie. Najlepsi afilianci w Polsce generują pewnie kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Nie musisz jednak celować odrazu w sufit. Dobrze nagrane materiały i odpowiednie opisy i zachęty do działania mogą generować Ci dodatkowe kilkaset pln, a w przyszłości kilka tysięcy PLN lub nawet dolarów miesięcznie jeżeli korzystasz z zagranicznych oprogramowań.

Ile zarabiają najlepsi Youtuberzy? Ile zarabiają Polscy Youtuberzy?

Najlepsi twórcy na świecie to biznesmeni z krwi i kości zarabiający wiele mln dolarów. Może nie na wyświetleniach, ale na swoim brandzie. Stawki za wyświetlenia w adsense są w USA dużo wyższe (kilkukrotnie wyższe), ale stawki w Polsce z roku na rok wyglądają coraz bardziej przyjemnie. Najlepsi Polscy youtuberzy osiągają zarobki z wyświetleń na poziomie 100k ++. Aby zarobić na yt Polskim takie sumy musimy być w zdecydowanej TOPCE i generować wiele mln wyświetleń każdego miesiąca.

Najpopularniejsi twórcy czerpią oczywiście dodatkowe pieniądze ze współprac i własnych brandów. Coraz więcej youtuberów bije się w Fame MMA (organizacje freak fightowe), gdzie zarabiają za walki olbrzymie sumy. Popularni youtuberzy, którzy generują miliony wyświetleń i subskrypcji mogą liczyć nawet na kilkaset tysięcy za walkę.

Najpopularniejsi twórcy zarabiają również na produktach spożywczych typu płatki śniadaniowe, napoje gazowane, lody. Kariera jako youtuber jak widzisz otwiera wiele drzwi i możliwości.

 

Mój kanał zbudował mi firmę, która generuje kilkadziesiąt tysięcy przychodu miesięcznie. Co prawda pozyskuje klientów też z innych social media jednak to wideo i publikowanie filmów na youtube to zdecydowanie trzon mojej działalności, który pozwola mi zarabiać najwięcej. Youtuber nie zarabia tylko na wyświetleniach z reklam, bo te zarobki na tle innych możliwości chociażby poznania innych ludzi są nieadekwatne do tego co płaci adsense. Co prawda w Polsce to nie jest to samo co zarabiają zagraniczni youtuberzy, ale nawet jeśli przeliczymy to x kilka to i tak afiliacja, współprace z markami i własne brandy pozwalają nam dużo bardziej optymistycznie patrzeć na karierę youtubera.

Pracując nad kanałem kilka lat Twoja pensja spokojnie może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Pytanie czy będziesz w stanie się poświęcić i ciężko zasuwać przez kilka lat. Decyzja należy do Ciebie.

 

Działalność na YouTube a podatki – czy trzeba je płacić?

 

Zarabianie na publikowanych filmach wiąże się również z podatkami, które należy zapłacić Polskiemu urzędowi skarbowemu. Nie jestem specjalistą od podatków i nie mam mandatu do wypowiadania się w tej kwestii dlatego zawsze zalecam w tej sprawie skontaktować się ze swoim księgowym i przedstawić mu temat.

 

Wielkie Podsumowanie

Na youtube da się zarobić sensowne pieniądze, ale trzeba posiadać wiedzę i determinację. Nie zawsze na wielkość zarobków wpływa popularność kanału. Liczy się wiedza i model biznesowy, który wybierzemy. Najlepiej zarabiający youtuberzy to też biznesmeni. Kiedy do gry wchodzi większa skala pojawiają się nowe możliwości zarabiania, ale też standardowe prowadzenie przedsiębiorstwa. Zaczynamy zatrudniać ludzi od montażu, od miniaturek, od przygotowania studia itd. Inwestujemy w coraz to lepszy sprzęt. Kombinujemy nad scenariuszami odcinków, inwestujemy w przedmioty, które zostaną użyte w programach. Temat jest rozbudowany, ale polecam Ci się nie stresować i zacząć z tym co masz. Wyjmij telefon komórkowy i zacznij nagrywać. Nie przejmuj się liczbą subskrypcji. Narazie najważniejsze jest, aby ciągle ulepszać swoje umiejętności tworzenia nowych filmów. Osoby zajmujące się szeroko pojętym kręceniem wideo i branżą kreatywną będą miały dużo łatwiej, ale nie zrażaj się. Ty też sobie poradzisz. Jeżeli zarobki polskich youtuberów są dla Ciebie zbyt niskie odrazu przejdź do nagrywania po angielsku i docieraj do odbiorców z całego świata. Kanał na yt to nie lada wyzwanie dające ogrom satysfakcji.

Życzę Ci powodzenia i trzymam za Ciebie kciuki 🙂 Jeżeli będziesz potrzebować pomocy skontaktuj się ze mną.

Serdeczności!

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?