Jak zarabiać pieniądze na Youtube – 5 sposobów na dużo kasy z YT

Jak zarabiać pieniądze na Youtube – 5 sposobów na dużo kasy z YT

18 listopada 2021
Youtube to potężna platforma do generowania zysków. Sposobów monetyzacji swojej obecności na Youtube jest wiele. Każdy kto posiada elementorną wiedzę jak poruszać się po tej platformie jest w stanie zarabiać. W tym artykule poruszam praktyczne sposoby na to jak zarabiać nawet wtedy kiedy nie masz dużej ilości wyświetleń i jesteś malutkim twórcą. To co zaczynamy?
Skrót artykułu:
  • Aby zacząć zarabiać na Youtube nie musisz być znany, ani mieć setki wyświetleń
  • Posiadanie kanału na YT to nie jedyna forma zarabiania. Możesz świadczyć usługi dla innych
  • Zarabianie na reklamach Google Adsense nie jest optymalnym modelem biznesowym w Polsce
  • Najwięksi twórcy na YT zarabiają nawet kilkaset tysięcy PLN miesięcznie
  • Dobry pomysł może przynosić pieniądze już od 1 odcinka
  • Twórz, nie poddawaj się, bądź konsekwentny i cierpliwy a gratyfikacja finansowa nadejdzie

Przeczytaj również jak wybić się na youtube:

📌 Jak wybić się na youtube >>>

Jak założyć kanał na youtube i zarabiać?

Zacznijmy od podstaw. Aby zarabiać na youtube musisz posiadać swój kanał lub dystrybuować content, lokować produkty u innych youtuberów. Najbardziej podstawową formą jest zarobek z reklam Google Adsense, które wyświetlają się na Twoich filmach. Stąd powstał mit, że aby zarabiać na youtube trzeba mieć duże zasięgi i setki tysięcy widzów. Potrzebujesz przemyślanego planu i świadomego prowadzenia swoich działań content marketingowych, a przychody pojawią się już od pierwszego odcinka.

 

O tym jak założyć i skonfigurować kanał na Youtube pisałem tutaj >>>

 

Czy każdy może zarabiać na YouTube?

W teorii tak. W praktyce musisz posiadać pewne umiejętności, predyspozycje i nagrywać w niszy która nadaje się do sensownej monetyzacji. Każdy może dodać film zakładając bezpłatnie swój kanał przy użyciu konta Google i Gmaila. Nie każdy jednak posiada wiedzę jak robić skuteczny marketing. Musisz wiedzieć m.in.

a) Jak często należy publikować nowe filmy

b) W jaki sposób nawiązywać partnerstwa z innymi twórcami

c) Jakie wymagania spełnić, aby dołączyć do programu partnerskiego Youtube

d) W jaki sposób pozycjonować filmy na youtube, aby pracowały dla nas przez wiele lat >>>

e) Jak tworzyć dynamiczny, atrakcyjny dla widza montaż filmów

f) Musisz wiedzieć jak analizować statystyki

g) Powinieneś posiadać kompetencje z zakresu reklamy płatnej na youtube >>>

h) Musisz umieć planować content z wyprzedzeniem, oraz mieć pomysł jak sprytnie lokować swoje produkty i usługi

 

Nie musisz mieć dużej puli subskrybentów, ani wielu wyświetleń. Musisz świadomie realizować swoją strategię monetyzacji obecności na Yotuube

 

Jakie są sposoby zarabiania na YouTube?

Nie sposób wymienić wszystkie metody, bo modeli biznesowych jest dziesiątki ale postaram się przybliżyć Ci te najczęściej stosowane i najistotniejsze jeśli myślisz o zarabianiu na kanale youtube.

1. Zarabianie na wyświetleniach – Program partnerski Google Adsense

Najbardziej popularną metodą jest zarabianie na wyświetleniach reklam na Twoich filmach. Kiedyś było tak, że to my decydowaliśmy czy na naszych filmach mają wyświetlać się reklamy. Dzisiaj Youtube poszedł krok dalej. Aktualnie na każdym filmie wyświetlają się reklamy, chyba że użytkownik ma wykupiony dostęp do Youtube Premium. Reklamodawcy z całego świata mogą w prosty sposób ustawić reklamę, która będzie wyświetlać się podczas Twojego filmu. Dzięki temu Youtube dzieli się z nami częścią zysków, które sam zarabia na tej praktyce.

 

Niestety w Polsce ta metoda zarobkowa przeznaczona jest głównie dla dużych twórców ze względu na niskie stawki, które potrafią być nawet 7x niższe niż u twórców z USA.

2. Zarabianie na afiliacji – lokowanie produktów innych firm

Dzięki sieciom partnerskim możemy sami wybierać produkty, bądź usługi które promujemy w naszym materiałach przy użyciu Reflinków. Możemy opowiedzieć o jakimś produkcie i podlinkować go pod naszym filmem. Dzięki temu z każdej transakcji, która zostanie wygenerowana przy użyciu tego URL zostanie nam przypisana i otrzymamy z niej prowizje.

 

Ten model zarobkowy jest bardzo rozwinięty w USA, ale w PL również jest wielu twórców którzy zarabiają często już pasywnie na tym, że nagrali wiele świetnych materiałów evergreen z reflinkami pod swoimi filmami. Doskonale sprawdzi ten model biznesowy sprawdzi się u twórców, którzy robią tzw. unboxing lub recenzje sprzętu, czy oprogramowania.

 

3. Lokowanie swoich własnych produktów – Twój sklep Internetowy bądź biznes usługowy

Ta metoda jest moją ulubioną, czyli wykorzystanie kanału na YT jako trampoliny dla swojego biznesu. Mając własne produkty i usługi możemy je dowolnie lokować w swoich materiałach. Dzięki temu podnosimy ilość zapytań ofertowych, wyższą sprzedaż w sklepie internetowym itd.

Ta metoda jest o tyle świetna, że nie potrzebujemy Bóg wie jakich zasięgów, żeby zacząć i kiedy się do tego przyłożymy po dłuższym okresie czasu dochody staną się bardzo wysokie, a do tego pasywne.

Szczególnie jeśli wykorzystasz wiedzę z zakresu Youtube SEO i wypozycjonujesz swoje filmy w których znajdują się linki do produktów. Wszystkie działania marketingowe na YT możesz mierzyć przy użyciu tzw. linków UTM prowadzących na Twoje witryny, które posiadają poprawnie wdrożony Google Analytics.

 

Mimo, że tą metodę ogromnie polecam i stwarza one warunki do potężnych zarobków to mimo wszystko wymaga ona ciężkiej powtarzalnej pracy i regularnego dodawania nowych materiałów. Jeżeli jednak wytrwasz i się nie poddasz to przy wsparciu reklam płatnych możesz osiągnąć zdumiewające liczby.

4.Banery reklamowe zewnętrznych firm lokowane w Twoim materiale np. w intro

Ta metoda jest o tyle fantastyczna, że jeżeli posiadasz kompetencje rozmawiania z firmami to możesz zacząć zarabiać na swoim kanale od 1 filmu. Możesz dogadać się, że w każdym odcinku zamieścisz baner reklamowy z nagranym lektorem, który w. ciągu kilku sekund przedstawi firmę.

Nie potrzebujesz milionów wyświetleń, aby taką usługę zaoferować. Jest wiele nisz, gdzie uda Ci się to zrealizować od 1 odcinka. 

 

5. Prowadzenie kanału dla innych twórców – świadczenie usług marketingowych

Dobrym pomysłem na zarabianie jest też wyszkolenie się w zakresie YT. Pozyskanie wiedzy jak należy go prowadzić, jak działają algorytmy da Ci możliwość oferowania płatnych usług. Jest to fajny model zarobkowy jednak mało skalowalny. Jeżeli chcesz wgryźć się w temat mocniej potrzebujesz budować zespół specjalistów, aby obsługiwać większą ilość klientów.

 

6. Odcinki sponsorowane

Jeżeli uda Ci się rozwinąć własny kanał i zdobyć rzeszę fanów to możesz zacząć monetyzować swoje grono odbiorców oferując odcinki sponsorowane. Jak to działa w praktyce? Możesz oferować np. wywiady na swoim kanale w zamian za wynagrodzenie + np. prowizję od wyników, który dany odcinek wygeneruje.

Przedsiębiorcy chętnie zapłacą za odcinek jeżeli twój kanał ma dużo wyświetleń na youtube.

 

Jak włączyć zarabianie na yt – Jak YouTube dzieli się przychodami z reklam i subskrypcji z twórcami?

Aby zarabiać na reklamach możesz dołączyć do programu partnerskiego YT o nazwie Google Adsense. Po spełnieniu określonych kryteriów, czyli 1000 subskrypcji i 4000 godzin obejrzanych filmów przez ostatnie 12 miesięcy Youtube pozwoli Ci dołączyć do grona partnerów i umożliwi monetyzacje Twoich wideo.

Ile można zarobić na Youtube?

Ciężko jakoś ustandaryzować zarobki na YT. Widełki są ogromne. Niektórzy zarabiają kilkaset PLN miesięcznie z Google Adsense, inni kilka tysięcy np. na lokowaniu banerów przed filmami, z kolei najwięksi twórcy zarabiają nawet kilkaset tysięcy każdego miesiąca. Zarobki influencerów na Youtube są bardzo wysokie ze względu, że treści YT są dużo bardziej angażujące niż np. facebook, instagram.

Tutaj podczas lokowania możemy mówić, że stały widz spędza z danym materiałem kilka minut a być może wcześniej obejrzał dziesiątki godzin innych materiałów tego twórcy.

Na fantastyczne zarobki mogą również liczyć twórcy, którzy mocno wykorzystują YT do afiliacji, czyli do promowania reflinków do różnego rodzaju narzędzi, programów, wtyczek, motywów. Firmy które oferują produkty cyfrowe mają potężne marżę, więc dobrze dzielą się ze swoimi partnerami.

Lokowanie produktów fizycznych w modelu afiliacyjnym również jest dobrym pomysłem w przypadku np. recenzji sprzętu z danego sklepu internetowego.

Teraz pomówmy sobie jak to dokładnie wygląda u mnie.

Ile zarabia Tomasz Guzik na Youtube?

Ja wykorzystuje Youtube zarówno do prowadzenia klientów jak i do promocji swojego biznesu, czyli promowania usług agencji reklamowej.

Prowadzenie kont klientów w tym zakresie nie jest to jakiś mocny obszar naszych usług. Głównie pracujemy z twórcami, którzy oprócz YT prowadzą np. kampanie sprzedażowe związane z organizowaniem webinarów. Dzięki temu bez problemu monetyzujemy ich społeczności i pomagamy rozwijać statystyki.

Na klientach YT możemy mówić o zarobkach rzędu kilku tysięcy PLN miesięcznie. Tak jak mówię YT to tylko ułamek naszych aktywności ponieważ core biznesu to kampanie płatne Facebook Ads, Google Ads.

Oprócz tego dzięki kanałowi pozyskuje zapytania ofertowe na swoje usługi. Pomagamy klientom w formie stałych abonamentów miesięcznych. Często jeden pozyskany klient w skali roku zostawia od kilkunastu tysięcy PLN do kilkudziesięciu. Bardzo rzadko mówimy tutaj o jednorazowych usługach, jeżeli już takie się zdarzą zamykamy się w kilku tysiącach PLN.

 

Aby pozyskać jednego klienta z YT średnio potrzebuje 3 zapytania ofertowe. W skali miesiąca w zależności ile budżetu wsadzam w reklamy mam od kilkunastu bardzo konkretnych zapytań aż po kilkadziesiąt. YT jest wsparty blogiem, który generuje dodatkowe zapytania.

 

Na podstawie ostatnich miesięcy nie pamiętam, aby zwrot z inwestycji nie był na poziomie kilkuset % i żeby były to przychody poniżej 10k z samego YT na nowo pozyskanych klientach. Aby wygenerować takie liczby potrzebuje średnio 10 000 views miesięcznie i kilkaset PLN budżetu reklamowego. Niestety nie jest to skalowalny model kiedy dokładam więcej w reklamy nie przekłada się to bezpośrednio na większą ilość zapytań.  

Praca etatowa i zarabianie na YouTube – jak to połączyć?

Dobrym pomysłem na START jest otworzenie kanału zanim postanowisz zwolnić się z etatu i zostać pełnoprawnym Youtuberem. Warto jest najpierw zdobyć doświadczenie. Nauczyć się podstaw. Zobaczyć z czym to się je i czy nam się to podoba. Montuj filmy wieczorami. Nagrywaj mniej, ale w między czasie ucz się jak działają algorytmy YT, testuj miniatury, ucz się SEO youtube. Poznawaj innych twórców i proponuj im bezpłatną pomoc przy ich kanałach tak, aby stale uczyć się czegoś nowego zanim postanowisz zerwać z pracą etatową, która do tej pory przynosiła Ci stały zysk.

 

Dobrym momentem na odejście z pracy będzie moment w którym na Youtube będziesz zarabiać tyle samo co z pracy etatowej. Dzięki temu możesz odejść i zająć się Youtube na fulltime.

Jeżeli jednak nie zamierzasz odchodzić z pracy warto jest posiłkować się freelancerami, którzy wesprą nas w działaniach. Rzeczą, która zajmuje bardzo dużo czasu jest montaż. Być może dobrym pomysłem okaże się wydelegowanie tej czynności na zewnątrz. Jest wielu podwykonawców z niskiej półki cenowej, którzy dowiozą kawał dobrej roboty w tym zakresie.

 

Możemy również wydelegować tworzenie miniatur, opisów, optymalizacje filmów pod wyszukiwarki. Tego typu usługami zajmuje się również moja firma. Dzięki temu oszczędzimy masę czasu i skupimy się na najważniejszym, czyli nagrywaniu.

Aby oszczędzić czas warto jest przygotować sobie mini studio tak, aby za każdym razem nie musieć rozkładać sprzętu na nowo. Wielu twórców bardzo sobie to chwali. 

Jak sam widzisz istnieje wiele możliwości zarabiania na serwisie youtube i nie koniecznie musi to się wiązać z tym, że youtube płaci Ci za wyświetlanie reklam. Na tym Social Media możesz pracować z markami, tworzyć nowy kanał pozyskiwania klientów do swojego biznesu, sprzedawać powierzchnię reklamową lub działać w modelu afiliacyjnym. Gorąco zachęcam Cię do spróbowania swoich sił. Youtube to piękna przygoda, która oferuje potężną ilość korzyści jeśli wykażesz się cierpliwością i będziesz skłonny się rozwijać.

Przydatne artykuły, które pomogą Ci w budowaniu lepszych LANDING PAGE

🔗 Jak zdobyć 1000 subskrypcji na Youtube w 14 dni >>>

🔗 Youtube w biznesie lokalnym >>>

🔗 Jak rozkręciłem biznes w oparciu o bloga i kanał YT >>>

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?