Podstawowe pytanie jakie pojawia się w momencie otwierania sklepu internetowego to : Ile będzie mnie to kosztować? Z jakimi opłatami powinniśmy się liczyć na START i za co dokładnie mam zapłacić, czego mogę na początku nie wiedzieć? Na te i wiele innych pytań dowiesz się właśnie tutaj.
Skrót artykułu:
- Koszt założenia sklepu internetowego jest zależny od ilości asortymentu, stopnia zaawansowania i ilości dodatkowych integracji i funkcjonalności
- Cena sklepu internetowego jest zależna od wykonawcy. Drobny freelancer zrobi to dużo taniej niż profesjonalny software house
- Jest wiele popularnych rozwiązań na których może stać twój sklep np. sklepy na abonament Saas (shoper, shopify), open source (woocommerce, prestashop)
- Tani sklep prawie zawsze równa się problemy
Jesteś na etapie tworzenia sklepu? Przeczytaj również jak reklamować sklep internetowy:
Jakie mamy możliwości podczas zakładania biznesu e-commerce?
Jest kilka dróg, które doprowadzą Cię do powstania wymarzonego sklepu internetowego:
- Możesz zlecić stworzenie sklepu drobnego freelancerowi, znajomemu
- Możesz stworzyć sklep samodzielnie w oparciu o któryś z popularnych systemów sklepowych w abonamencie. Tego typu rozwiązania nazywamy Saas. Co miesiąc ponosimy koszty sprzedaży na danej platformie często powiązane również z udziałem w zyskach Twojego biznesu przykład. Shopify, Shoper
- Możesz zlecić stworzenie sklepu na otwartym systemie CMS np. WordPress, Prestashop ( kosztowne, ale często rekomendowane)
Cena sklepu internetowego stworzonego przez drobnego freelancera
Opcja pierwsza często wydaje się najrozsądniejsza jednak z mojego doświadczenia wynika, że jest to najgorsza decyzja jaką można podjąć na tym etapie biznesu. Tani sklep stworzony przez taniego podwykonawce zawsze będzie wiązał się z masą niedociągnięć, niekończących się problemów i poprawek.
Jeżeli sklep internetowy jest tani to prędzej czy później coś się wysypie. Nie zlecaj tworzenia sklepu po znajomości. Ta usługa powinna kosztować jeżeli myślisz poważnie o rynku e-commerce.
Pamiętaj, że przez ten sklep prawdopodobnie będzie przewijało się setki użytkowników każdego dnia. Sklep musi działać szybko, solidnie i być przygotowany pod kątem UX. Potraktuj sklep jako lokal, który wynajmujesz do prowadzenia sklepu stacjonarnego. Tam nie masz problemu wydawać wielu tysięcy na czynsz, a boisz się wydać na sklep online. Twój sklep będzie docelowo robił kilkadziesiąt, a być może kilkaset tysięcy obrotu miesięcznie. Zadbaj o to, aby działał prawidłowo.
Ceny tego typu realizacji tworzonych po znajomości wahają się od 500 do 2500 PLN i często będzie to sklep na którymś z WordPressowych szablonów co absolutnie nie jest niczym złym, ale uwierz mi nie widziałem jeszcze w historii taniego sklepu który długoterminowo dał właścicielowi zarobić. Skończy się tak, że będziesz go łatać wiele miesięcy, a na końcu zabraknie Ci budżetu na marketing.
Cena sklepu internetowego na abonament Saas
Tutaj często dostawcy tego typu rozwiązań kuszą nas stosunkowo niską barierą wejścia. Tego typu platformy w wielu aspektach ułatwiają nam proces tworzenia sklepu i są przypadki, że właściciel biznesu sam jest w stanie postawić swój pierwszy e-commerce.
Abonamenty mogą zaczynać się już od 50 zł miesięcznie do kilkuset. Są wyjątki jeżeli mówimy o większym biznesie. Sam prowadząc sklep międzynarodowy w oparciu o Shopify płacimy 2 000$ miesięcznie. Jest to jednak koszt niezbędny, który musimy ponosić w zamian za otrzymanie dedykowanego rozszerzenia pod nasze potrzeby. W wielu przypadkach koszty na shoper itd. będą znacznie bardziej zjadliwe.
Problemem może być za to fakt, że z każdej transakcji na naszym sklepie będzie potrącana niewielka kwota która powędruje dla dostawcy software.
Czasami na koniec miesiąca może nas mocno zaboleć kiedy spojrzymy ile na naszym marketingu zarobił dostawca Saas.
W wielu przypadkach rekomenduje skorzystanie z tego typu rozwiązań w celu przetestowania biznesu. W momencie kiedy nasz pomysł okaże się sukcesem warto jest przesiąść się na bardziej profesjonalne opcje.
Ile kosztuje założenie profesjonalnego sklepu internetowego na WordPress, Prestashop lub dedykowanych rozwiązaniach?
Tutaj ceny są różne. Zaczynające się od 3 000, ale też po 20 000- 30 000 PLN za projekt. Ceny są dopasowywane ściśle do projektu i potrzeb klienta. Na pewno najdroższymi rozwiązaniami są strony dedykowane napisane przez programistów z software housów.
Środkowa półka cenowa to CMS pod sklepy internetowe Prestashop. Platforma darmowa jednak tworząc sklep na prestashop musisz liczyć się z dużymi kosztami za wszystkiego rodzaju dodatkowe rozszerzenia. Sam sklep może mieć darmowy motyw, ale już płatne rozszerzenia + wynagrodzenie dla twórców potrafią zrobić niezły koszt od 5 000 PLN w górę.
Najczęściej wybieraną opcją przez firmy tworzące sklepy internetowe jest WordPress z rozszerzeniem Woocommerce. Woocommerce to bezpłatna wtyczka która pozwala na naszym systemie wgrać funkcje sklepu internetowego.
Zdecydowanie w Polsce Woocommerce jest najczęściej wybieraną opcją i najtańszą w utrzymaniu. Woocommerce ma tą zaletę, że wiele wtyczek które rozszerzają jego możliwości jest zupełnie darmowa. Możemy bazując tylko na darmówkach zbudować wymarzony sklep i dopiero gdy dochodzi do bardziej skomplikowanych integracji musimy sięgnąć po dodatkowe fundusze.
Profesjonalne realizacje na Woocommerce często będą wiązały się z kosztami na poziomie 4000 ++ PLN.
Dodatkowe koszty prowadzenia sklepu internetowego
Z jakimi dodatkowymi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca posiadający swoją własną platformę e-commerce.
Ile kosztuje Domena przy zakładaniu sklepu
Domena internetowa to wydatek rzęczu 1-9 PLN za pierwszy rok użytkowania, oraz 100 PLN + za późniejsze lata. Płatność roczna. Oprócz tego w niektórych przypadkach musimy dodatkowo zapłacić za certyfikat ssl. Certyfikat ssl możemy otrzymać od dostawcy za darmo lub wybrać opcję płatną od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za rok.
Aby uruchomić certyfikat często będziemy potrzebowali dodatkowej pomocy informatyka.
W jakiej cenie jest hosting na którym będzie znajdował się nasz sklep internetowy
Jeżeli twój sklep jest w oparciu o oprogramowanie open source typu prestashop, czy woocommerce musisz przeznaczyć dodatkowy budżet na serwer. To właśnie na serwerze będą znajdować się pliki twojej strony.
Hosting to wydatek od 150 PLN rocznie w górę z tym, że w pierwszy rok zapłacimy absurdalnie mało.
Dobrym hostingiem na start jest np. hosting na platformie LH. Klikając w poniższy link i wpisując kod rabatowy „guzik” otrzymasz dedykowaną zniżkę podczas składania zamówienia
Są również bardziej dedykowane hostingi pod własny sklep, gdzie płacimy więcej ale za to otrzymujemy lepsze wsparcie support i dużo szybciej działającą witrynę. Jeżeli poważnie myślisz o swoim sklepie i podchodzisz do budowania biznesu świadomie warto jest zaopatrzyć się w droższy hosting.
Ile kosztuje założenie sklepu w mojej firmie z moim zespołem?
W jakiej cenie można zamówić usługę stworzenia sklepu internetowego w mojej agencji? To wszystko jest mocno zależne od tego jakich funkcjonalności potrzebuje twój sklep. Najprostsze projekty, których się podejmujemy przeważnie oscylują od 5 tysięcy złotych w górę. W 2021 wykonaliśmy kilkadziesiąt takich realizacji. W wycenie braliśmy głównie pod uwagę jak szeroki jest asortyment i jakie funkcje musi posiadać sklep.
Opłata zazwyczaj jest jednorazowa płatność 100% z góry. Nie zajmujemy się konserwacją i opieką nad sklepem pod kątem technicznym w systemie abonamentowym.
Klient zleca stworzenie sklepu. Sklep internetowy jest stworzony, aby później przejść do marketingu i sprzedaży. Nasza agencja głównie specjalizuje się w marketingu sklepów internetowych i to tam poświęcamy największą uwagę. Sklepy również tworzymy, ale nie jest to nasz core biznesu stąd konserwacje i kwestie techniczne jeżeli takowe będą potrzebne rekomendujemy delegować na zewnątrz do innego zespołu specjalistów.
Większość projektów których się podejmujemy zazwyczaj jednak zaczynają się od 10 000 PLN w górę. Jest to przestrzeń do partnerskiego dedykowanego podejścia do klienta. Praca z określonym segmentem świadomych przedsiębiorców, którzy znają swoje potrzeby i nie boją się inwestować. Z klientami z takiego segmentu pracuje nam się z największą przyjemnością i kochamy pomagać przy bardziej rozbudowanych projektach bogatych w wiele funkcjonalności.
PODSUMOWANIE KOSZTÓW SKLEPU INTERNETOWEGO
ROBOCIZNA – Wynagrodzenie podwykonawców
Tania półka cenowa = 500 PLN – 2000 PLN
Średnia półka cenowa ( 2001 PLN – 10 000 PLN++) <<< moja firma
Wysoka półka cenowa (10 001 PLN – 100 000PLN++) <<< Software house, duże marki
KOSZT HOSTINGU:
150 PLN rocznie – kilkaset PLN miesięcznie
KOSZT DOMENY:
100-150 zł rocznie
KOSZT ABONAMENTU W SASS:
49-200 średni koszt abonamentu
2k$ miesięcznie – duże biznesy oparte o shopify
Przydatne artykuły, które pomogą Ci przy prowadzeniu biznesu e-commerce:
🔗 Najlepsze wtyczki wordpress >>>
🔗 Jak wypromować sklep internetowy >>>
🔗 Jak pozyskiwać klientów do sklepu Internetowego PODCAST >>>
🔗 Jak rozwinęliśmy sklep internetowy od 0 do 20 000 PLN CASE STUDY >>>
Chcesz zamówić sklep internetowy dla Twojego biznesu? Kliknij poniższy przycisk, aby umówić się na rozmowę. Sprawdzę czy będę w stanie Ci pomóc.