Jak zostać wolnym finansowo?

Jak zostać wolnym finansowo?

8 listopada 2021

„Ten artykuł jest tak dobry, że uczyni mnie wolnym finansowo raz jeszcze!” Zbiór najcenniejszych lekcji i doświadczeń od praktyka biznesu. Doświadczyłem tego wszystkiego na własnej skórze i ręczę za to, że jeśli uda Ci się wdrożyć wiedzę z tego artykułu to w przeciągu kilku najbliższych lat staniesz się osobą wolną finansowo, ale też duchowo. Uważam, że to najlepszy artykuł jaki kiedykolwiek udało mi się napisać i jestem przekonany, że pomoże setkom osób, które mają dziś problemy finansowe. Miłej lektury

Skrót artykułu:

 • Aby osiągnąć wolność finansową musisz skrupulatnie patrzeć z kim się zadajesz i izolować się od ludzi głupich
 • Bądź życzliwy, pełny pokory, miej odpowiednie nastawienie do życia
 • Naucz się efektywnie odpoczywać i korzystać z życia
 • Nie ignoruj swojego zdrowia, dbaj o nie bo to największy skarb jaki posiadasz
 • Najważniejsze relacje buduj w rodzinie, a nie biznesie
 • Dobieraj odpowiednich wspólników, których umiejętności się uzupełniają z Twoimi
 • Dużo się ucz i doświadczaj. Czytaj książki, przerabiaj szkolenia
 • Zatrudniaj wybitnych specjalistów i dobrze ich opłacaj
 • Naucz się inwestować ciężko zarobione pieniądze
 • Nie bój się rozdawać swojej najlepszej wiedzy zupełnie za darmo, edukuj przyszłe pokolenia

Aby podnieść swoje wyniki przeczytaj również jakie najważniejsze lekcje biznesowe wyciągnąłem ostatnio:

📌 5 najważniejszych lekcji biznesowych Tomasza Guzika >>>

Izolacja od głupoty

Jeżeli decydujesz się na to, że chcesz zostać wolny finansowo niesamowicie ważne jest podjęcie radykalnym kroków odnośnie tego z kim się zadajesz. Nie ma żadnego uzasadnienia do przebywania, kontaktowania się, utrzymywania relacji z ludźmi którzy w Twojej opinii są głupi.

 

Na samym początku może Ci byś nawet szkoda niektórych relacji. Przecież znacie się od wielu lat. Jednak po pewnym czasie kiedy zanurzysz się w procesie zdobywania wolności finansowej okaże się, że przebywanie z takimi osobnikami stanie się dla Ciebie zajebiście nudne. Nie będziecie mieli ze sobą żadnych wspólnych tematów, a skala ich problemów będzie totalnie inna niż Waszych.

 

Skala problemów zwykłych ludzi:

 • Sąsiad na mnie krzywo popatrzył
 • Szef ma do mnie pretensje, bo spóźniłem się 10 min do pracy
 • Stasiu wczoraj nie chciał zjeść śniadania
 • Boli mnie głowa

 

Skala problemów ludzi próbujących dojść do wolności finansowej:

 • Wychodzimy z biznesem na rynki zagraniczne musimy działać zgodnie z panującym tam prawem
 • Mamy wąskie gardło w procesach dotyczących rekrutacji do firmy
 • Wyniki biznesowe u kluczowego klienta drastycznie spadły, aby utrzymać dobrą relacje i ciągłość finansową musimy szybko zoptymalizować lejek i podnieść sprzedaż, znaleźć nowe kanały dotarcia do klientów bo stare przestały dowozić
 • Zmiana prawa podatkowego w Polsce, dostosowanie się do zasad panujących w Polskim Ładzie. Znalezienie eksperta od optymalizacji podatkowej

Zadawanie się z odpowiednimi ludźmi – Budowanie siatki kontaktów

Kluczowym elementem dochodzenia do bogactwa jest bogactwo wśród kontaktów. Twoi najbliżsi ludzie z otoczenia muszą być ambitni. Muszą często być na Twoim poziomie lub mądrzejsi. Są od tego wyjątki mogą to być ludzie z ogromnymi ambicjami i aspiracjami mimo że aktualnie brakuje im wiedzy i doświadczenia.

Osoby te powinny świetnie rozumieć to co do nich mówisz. Musisz czuć się przy nich swobodnie i nie powinny one w żaden sposób Cię hamować.

 

Dobrym rozwiązaniem są też grupy mastermind, gdzie wspólnie z innymi przedsiębiorcami wymieniacie się wiedzą. Spotykacie się np. raz w tyg. na godzinkę w celu transferu wiedzy, opiniowania innych biznesów, wytyczanie celów.

 

Aby zostać wolnym finansowo powinieneś zabiegać o ciągłe powiększanie siatki kontaktów. Nigdy nie wiesz kto będzie Ci potrzebny w przyszłości. Jaka wiedza i specjalizacja, jaki kontakt otworzy Ci nową furtkę. Bądź proaktywny i zdobywaj nowe znajomości. Nie koniecznie muszą to być znajomości offline, fenomenalną dźwignią jest Internet i ciągłe gromadzenie nowych osób w siatce kontaktów dzięki social media i wideocall.

 

Duża siatka kontaktów wśród specjalistów różnych branż sprawi, że będziesz odporny na jakiekolwiek zawirowania i będziesz w stanie realizować swoje szalone wizje biznesowe w krótszym czasie niż podczas kupowania danych kompetencji na rynku za pieniądze. Siatka kontaktów zrobi to szybciej i pokieruje Cię na właściwe tory.

 

Najważniejsze specjalizacje, którymi musisz się otaczać w drodze do niezależności. Te osoby oprócz relacji biznesowych i towarzyskich zapewnią Ci 100% bezpieczeństwa.

 

 • Prawnik (Nigdy nie wiesz kiedy będziesz potrzebował wsparcia prawnego. Nawet jeśli jesteś osobą dobrą trzymającą się litery prawa zawsze może dojść do sytuacji, gdzie będziesz musieć walczyć o swoje, a dodatkowo Twoje biznesy muszą być przystosowane do rynków na których działasz. Nie oszczędzaj na prawnikach i posiadaj ich w swojej siatcę kontaktów)
 • Doradca Podatkowy (kiedy zaczniesz zarabiać dużo, a Twoje interesy będą wychodzić poza granicę Polski niezbędne stanie się optymalizowanie podatków. Musisz mieć pod ręką ekspertów, którzy sprawią że będziesz oddawać Państwu mniej pieniędzy. Pamiętaj, że im mniejsze podatki płacisz tym lepiej dla Ciebie i otoczenia, ponieważ kiedy Ty masz więcej pieniędzy możesz otwierać nowe miejsca pracy, budować lepszą przyszłość dla lokalnych społeczności. Kiedy pieniądze znajdują się w rękach Państwa to są one wydawane w sposób niegospodarny przez ludzi, którzy nie mają kwalifikacji do ich wydawania. Urzędnik nie zna się na wydawaniu pieniędzy mądrze, bo sam nie potrafi nimi zarządzać podejmując nisko opłacaną pracę etatową. Przedsiębiorca zawsze zrobi to lepiej, bo działa na własny rachunek. Podatki należy płacić, ale niskie i sprawiedliwe. Nie oszukuj działaj zgodnie z prawem, ale optymalizuj we wsparciu ze specjalistami
 • Lekarz (Warto w swojej siatce kontaktów mieć osobę odpowiedzialną za zdrowie. Musisz wiedzieć jak się odżywiać, jak trenować, jakie badania wykonywać. Musisz w sytuacjach alarmowych mieć do kogo zadzwonić, aby dostać się do odpowiedniego specjalisty bez kolejki. Wysokiej klasy lekarz bez względu na specjalizacje zna innych lekarzy, którzy pokierują Cię zarówno wtedy kiedy jest dobrze (profilaktyka) jak i w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Biznesy oparte na zdrowiu w nadchodzących latach będą w niesamowicie silnym trendzie wzrostowym. Medycyna prywatna będzie niezwykle istotnym czynnikiem wolności i bezpieczeństwa.
 • Księgowy (Księgowy nie jest doradcą podatkowym. Nie waż się sam księgować swoich faktur. Są od tego specjaliści. Księgowy ma zadbać o Twoje dobre interesy. Ma powiadomić Cię kiedy coś jest nie tak. Ma informować Cię o bieżących terminach. Znajdź dobrego księgowego. To prawdziwy skarb dla Twojej organizacji i życia

 

Nauczenie się szacunku, życzliwości i pokory

Często ten punkt jest ignorowany przez osoby, którym brakuje pieniędzy. Nie mają ich dlatego, że właśnie w tym aspekcie ich osobowość kuleje. Aby osiągać swoje cele należy być pełnym życzliwości, energii, odpowiedniego nastawienia do życia. Musimy mieć w sobie pokorę i szacunek do wszystkich ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Wtedy zacznie dziać się magia i każdy z przyjemnością będzie nam pomagał, korzystał z naszych usług, będzie rekomendował nas dalej, wesprze nas gdy ktoś z naszego otoczenia będzie miał problemy zdrowotne itd.

 

Bądź życzliwy dla:

 • Pani sklepikarki
 • Starszej sąsiadki
 • Dla niepełnosprawnych
 • Dla ludzi, którym w życiu nie wyszło

Nikomu, niczego nie zazdrość

Szczególnie małe społeczności charakteryzują się tym, że każdy każdemu zazdrości. Każdy każdego obgaduje za plecami. Są to osoby „małe”, które mają tak nudne życie, że zajmują się cudzym. Na swojej drodze do niezależności finansowej w pierwszym etapie często będziesz celem ataków zazdrości tych osób. Będą na Twój temat rozpowiadać różne, nieprawdziwe fakty. Jeżeli nie będą to rzeczy aż tak dotkliwe to je zignoruj. Jeżeli zajdzie taka potrzeba gdy ktoś przesadzi to szczerze zdementuj.

Po pewnym czasie kiedy przez długi czas będziesz robić to samo i wytyczać ścieżkę w jednym kierunku to Ci ludzie z agresji i złości nagle zaczną Ci kibicować i będą Cię wspierać, polecać, pomagać.

 

Pamiętaj, aby nikomu niczego nie zazdrościć. Wszystko da się zdobyć ciężką i konsekwentną pracą. Każdy z nas ma inny punkt startowy, ale każdy z nas może przesuwać swoją metę w nieskończoność. Przemyślany rozwój i praca dają dużo lepsze wyniki niż prosty start wytyczony przez poprzednie pokolenia. Np. gdy jesteś bogato urodzony i masz dostęp do wszystkiego wcale Ci to dużo nie ułatwia jeżeli zestawisz taką osobę z ambitnym 18 latkiem, który każdego dnia ciśnie naukę i buduje siatkę kontaktów.

 

Zazdrość jest toksyczna i w niczym nie pomaga. Wyklucz ją ze swojego życia całkowicie. Ona jest zbędna. Mam w dupie Twoje najnowsze Audi, Teslę, Twój apartament z widokiem na morze. Jak będę miał ochotę mieć to samo to pracą i wytyczaniem celów też to osiągnę.

Czytaj odpowiednie książki

Musisz ciągle się rozwijać czytając odpowiednią literaturę. Nie muszą to być książki w formie pisemnej. Mogą to być audiobooki. Mogą to być blogi eksperckie takie jak mój, gdzie regularnie dostarczał Ci potężną dawkę wiedzy.

Ważne jest, aby ciągle czymś nowym się interesować i stawać się w tej dziedzinie ekspertem. Podnoś swoje kompetencje. Czytaj właściwe książki związane z pieniędzmi, efektywnością, rozwojem, inwestowaniem, zarządzaniem. Czytaj książki biznesowe i biografie ludzi, którym się udało. Znajdziesz tam masę cennych lekcji, które wniosą Twój własny biznes na wyższy lvl i pozwolą uniknąć błędów.

 

Nie mam nic przeciwko żebyś w wolnym czasie czytał książki takie jakie lubisz przygodowe, beletrystykę. Po prostu fundamentem powinny być książki które oprócz wartości samej w sobie jaką jest czytanie niosły również wartość biznesową. Inspirowały i podsuwały nam nowe pomysły. Rozwijały naszą kreatywność.

Przerabiaj odpowiednie szkolenia

Przerabiaj setki szkoleń. Nie oszczędzaj na wiedzy. Jest masa tanich i bezpłatnych kursów. Jest masa wiedzy na Youtube. Na moim kanale znajdziesz kilkaset wideo z którym możesz czerpać pełnymi garściami. Samo mięso biznesowe. Ja sam kupowałem setki szkoleń online. Według mnie to najlepsza i najszybsza metoda zdobywania wiedzy. Kursy specjalistyczne w danym temacie, gdzie autor poprowadzi Cię od punktu A do punktu Z.

Nie zastanawiaj się, nie czekaj, nie zwlekaj w nieskończoność.

 

Ja zazwyczaj wypisywałem sobie w jakim kierunku chcę pozyskać wiedzę i kupowałem w tym zakresie wszystkie popularne szkolenia, aby zobaczyć różny punkt widzenia od różnych szkoleniowców. Zazwyczaj około 5 kursów w danej tematyce to było już dziesiątki godzin materiału do przerobienia i do natychmiastowego wdrożenia tego czego się nauczyłem.

 

W połączeniu z książkami da Ci to solidny fundament. Rekomenduję od razu na podstawie tego czego się nauczyłeś publikować posty w social media, tworzyć content w oparciu o tą wiedzę, aby się utrwaliła i zbudowała Twoją pozycję eksperta, zaczniesz być kojarzony z daną tematyką jako ktoś kto ma coś do powiedzenia. Żadnej motywacyjnej papki, która może tylko zrazić Twoją siatkę. Zamiast bełkotu Twarda, merytoryczna wiedza. Najpierw przerób, a kiedy wiesz więcej w danej tematyce niż 90% ludzi zacznij na ten temat pisać, mówić, dokumentować proces.

Oszczędzanie pieniędzy kluczem do budowania majątku

Jeżeli chcesz zostać wolnym finansowo musisz nauczyć się oszczędzać pieniądze. Wydaje Ci się, że to coś prostego? Nic bardziej mylnego. Mimo że ja nigdy nie miałem z tym problemów i większość pieniędzy oszczędzałem to zarządzanie swoimi finansami dla większości społeczeństwa jest super trudne.

Współpracując z prawnikiem, który zajmował się oddłużaniem ludzi dowiedziałem się, że aż 1/3 społeczeństwa ma problemy finansowe i jest pod kreską. Szok prawda???

 

Podziel swoją wypłatę bez względu na to jakiej jest wysokości na:

 1. Poduszka finansowa – oszczędności
 2. Budżet edukacyjny (książki, kursy, szkolenia, konferencje, eventy)
 3. Budżet na bieżące wydatki ( mieszkanie, rachunki, jedzenie)
 4. Inwestycje ( złoto, nieruchomości, kryptowaluty itd.)
 5. Finanse do wydania na przyjemności (podróże, gadżety, elektronika itd.)

 

Nawet jeżeli dzisiaj zarabiasz 2000 PLN to musisz zrobić jakikolwiek podział nawet jeśli na edukacje miałoby przypadać 50 PLN, a finanse na przyjemności miałyby wynosić 0. Zacznij od podstaw kiedy nauczysz się obracać pieniędzmi na małym kapitale, później nie będziesz mieć aż takich problemów z większymi sumami.

Inwestowanie – spraw, aby Twoje pieniądze dla Ciebie pracowały

Oprócz zarabiania musisz też umieć inwestować swoje środki. Przy panującej inflacji samo zarabianie nie da Ci gwarancji wolności. Jednak, aby inwestować najpierw musisz nauczyć się zarabiać, a nie odwrotnie.

Pozyskaj wiedzę z rynku jak zarabiać duże sumy pieniędzy, a następnie poznaj tajniki świata inwestorów.

Zainteresuj się tematem kryptowalut, nieruchomości, złota, srebra. Pamiętaj, że największe zwroty z inwestycji i tak będziesz mieć ze swojej wiedzy i biznesu, który prowadzisz ale jako świadomy przedsiębiorca oprócz zarabiania musisz umieć mądrze pomnażać kapitał.

 

Opłacaj specjalistów, deleguj śledzenie rynków, zapisuj się do różnych grup zrzeszających inwestorów tak, aby małym nakładem czasu być na bieżąco i zarabiać na swoim kapitale. Dobrym sposobem jest również zapisanie się do kilku płatnych newsletterów z PL i za granicy, aby otrzymywać skondensowaną wiedzę.

Dobieranie odpowiednich partnerów biznesowych

Niezwykle ważne jest, aby do biznesu dobierać partnerów którzy po pierwsze istnieje duża szansa, że Cię nie oszukają. Są to dobrzy ludzie, którzy wyznają podobne wartości. Nie muszą to być takie same wartości, ale powinniście zgadzać się w kwestiach fundamentalnych.

Muszą to być ludzie którzy posiadają kompetencje komplementarne do Twoich. Bez sensu jest posiadać te same kompetencje. Jak to wygląda w moich firmach?

 

Ja jestem frontman, który lubi robić dużo szumu. Jestem bardzo aktywny w socialach i kocham sprzedawać. Kocham nagłaśniać idee i budować biznes w oparciu o super jakości content marketing. Jestem w stanie zapewniać nielimitowaną ilość leadów do biznesu. Jestem skutecznym sprzedawcą i stoją za mną liczby. Agencje reklamową rozkręciliśmy w oparciu o moją markę osobistą.

 

Mój wspólnik Piotr nie przepada za byciem aktywnym. Praktycznie wgl nie publikuje, nie jest osobą medialną ale posiada świetne kompetencje zarządzania zespołem i delegowania. Potrafi budować struktury w firmie i gotowe procesy, które ułatwiają pracę i pozwalają skutecznie zarządzać dużą ilością wpadających leadów z marketingu.

 

Od kilku miesięcy do naszego zespołu dołączył Kamil, który jest fenomenalny w obsłudze klienta. Dowozi jakość, wnosi wartość merytoryczną, zajmuje się bieżącą obsługą klientów na najwyższym możliwym poziomie i również nie ma potrzeby posiadania kompetencji sprzedaży, bycia medialnym. Ma za zadanie robić fantastyczną robotę dla pozyskanych przeze mnie klientów i sprawiać, że LTV klienta rośnie. Oznacza to, że raz pozyskany klient w naszej firmie zostanie z nami przez jak najdłuższy czas.

 

Najczęstsze błędy jakie są popełniane przy wyborze wspólników to:

 • Dobieranie ludzi co do których nie mamy zaufania
 • Dobieranie ludzi, którzy posiadają identyczne kompetencje

Po co dzielić udziały w firmie oddając wspólnikowi identyczny obszar co Twój. Wspólnicy powinni wnosić dodatkową wartość do spółki.

Wspólnicy powinni sobie bezgranicznie ufać. Często brak zaufania może wiązać się z milionowymi porażkami i dramatami ludzkimi. Wspólnicy powinni mieć 100% pewności, że kiedy jeden ma gorszy okres to drugi dowiezie tematy.

Podglądanie i inspirowanie się ludźmi, którzy są tam, gdzie ja chcę być

Obserwuj ludzi, którzy są w miejscu w którym Ty chcesz się znaleźć. Czytaj ich książki. Śledź ich w social media. Sprawdzaj jak spędzają wolny czas, co robią że są aż tak efektywni. Z jakimi ludźmi się zadają. Czytaj książki, które są przez nich polecane. Podglądanie lepszych od siebie może być trampoliną, która pozwoli Ci dojść do pewnego etapu szybciej.

Próbuj nawiązywać relacje z ludźmi, którzy Cię inspirują. Zagadaj do nich na social media, wyślij maila. Zdobądź ich zaufanie, a otrzymasz więcej niż można kupić w płatnych szkoleniach.

Zatrudniaj lepszych od siebie

Podczas dochodzenia do wolności finansowej bardzo istotne jest odzyskanie swojego wolnego czasu. Jedyną drogą do tego jest albo zbudowanie firmy pasywnej, która pracuje sama przy użyciu automatyzacji, albo budowanie zespołu. Najczęściej czas będzie wiązał się z tym, że kupimy go na rynku płacąc specjalistom.

 

Zatrudniaj najlepszych ludzi, którzy są od Ciebie lepsi w kategorii co do której ich zatrudniasz. Nawet jeżeli nie do końca tak jest i ktoś jest od Ciebie gorszy w danej dziedzinie obdarz go ogromnym zaufaniem i pokaż, że Ci na nim zależy. Naucz go, przeszkol i spraw by dowoził obowiązki z danego segmentu tak, abyś Ty nie musiał się więcej tym zajmować. Budowanie firmy to procesy, procedury i odpowiedni ludzie którzy wykonują dane obowiązki.

 

Otaczając się najlepszymi ludźmi będziesz osiągać więcej i szybciej. Pamiętaj, że nie każdy jest świetnym sprzedawcą, nie każdy ma predyspozycje i chęci do prowadzenia biznesu. To Ty jesteś biznesmenem, to Ty budujesz firmę. Oni chcą zajmować się swoimi pasjami. Rozwiązywać problemy z obszaru ich specjalizacji. Nie koniecznie chcą zarabiać kupę siana. Zatrudniaj ich i spełniaj ich marzenia dając im wymarzone obowiązki. Płać im dobrze, pozwól im się rozwijać, a największym beneficjentem tego typu podejścia będziesz Ty sam.

Rodzina jest najważniejsza

Twoi bliscy są najistotniejsi. Nawet jeżeli w niektórych aspektach Cię nie rozumieją pamiętaj kto jest dla Ciebie ważny. Ja mam fantastycznych i kochających bliskich. Wiem jednak, że są osoby którym się tak nie poszczęściło i mają fatalnych bliskich. Alkoholików, przemoc, zazdrość. Nie jestem ekspertem, żeby doradzać Ci w takim przypadku. Tutaj pomoże psycholog. Prawdopodobnie wtedy możemy zrobić wyjątek i na pierwszym miejscu stawiać przyjaciół zamiast rodziny. W każdym innym przypadku, gdzie rodzina jest „zdrowa” relacje z bliskimi powinny być dla Ciebie najistotniejsze i powinniśmy zagospodarować sobie czas do jak najlepszego spędzania czasu z tymi super wartościowymi ludźmi, którzy są w naszym życiu wszystkim.

 

Pieniądze nic nie znaczą jeżeli nie możesz się nimi cieszyć z innymi ludźmi, którym pomagasz, rozwiązujesz ich problemy, wspólnie wypoczywacie, wspólnie podróżujecie itd.

Popracuj nad relacjami nawet jeśli dzisiaj nie są najlepsze. Z bliskimi spędzisz resztę życia. Inni ludzie przychodzą i odchodzą.

 

Relaks i odpoczynek kluczem do podnoszenia wyników

Nie lekceważ czasu wolnego. Musisz odpoczywać i jest to zajebiście ważne. Odpoczywania musisz nauczyć się jak każdej innej umiejętności. Sam nie jestem w tym mistrzem. Popełniam na tej płaszczyźnie masę błędów. Odpoczywaj efektywnie i trzymaj się sztywno wytyczonych ram.

 

Kiedy jesteś początkującym przedsiębiorcą często kusi Cię nie wychodzić z pracy. Pracować jak maszyna 24/7. To nie jest konieczne. Uwierz mi, kiedy nauczysz się odpoczywać okaże się, że będziesz realizować swoje cele dużo łatwiejszym kosztem. Nie trzeba pracować 16h na dobę żeby zostać wolnym finansowo. Możesz to osiągnąć dużo zdrowiej. Praca non stop, ciągłe myślenie o pracy, ciągły zapierdol = depresja i wypalenie zawodowe. Każdego to spotka pytanie tylko prędzej, czy później jeżeli nie zmienisz swojego postępowania.

 

Odpoczywaj, relaksuj się, podróżuj. Chodź na masaże, baseny termalne, uprawiaj sport. Rób to co kochasz i to co sprawia Ci przyjemność. Spędzaj czas z bliskimi. Pracując mniej możesz mieć więcej. Zaufaj mi!

Stawiaj sobie wysokie, realne cele

Aby osiągnąć wolność musisz stawiać sobie cele. Cele powinny być wysokie, ale jednocześnie realne do spełnienia. Jeżeli dzisiaj zarabiasz 2 000 PLN nie możesz planować jak zarabiać 2 mln. Najpierw skup się jak mieć 10 000 miesięcznie. Bazuj na rzeczach przyziemnych, realnych. Zastanów się co się musi stać, aby osiągnąć xyz. Z kim musisz porozmawiać. Od kogo powinieneś się uczyć. Jakimi ludźmi się otaczać. Co powinieneś robić w wolnym czasie.

Kiedy osiągniesz dany cel to automatycznie podnoś go na wyższy aż dojdziesz do wolności finansowej. Wtedy rekomenduje Ci przestać lub podnosić cele dużo bardziej delikatnie. Wtedy spełnianie wyższych progów będzie już dla Ciebie łatwiejsze. Jednak w życiu chodzi o coś znacznie więcej niż wolność finansowa. Kiedy zaczyna Ci się układać zadbaj proszę o rodzinę, bliskich, uśmiech Twój i twojego otoczenia, pomagaj, udzielaj się charytatywnie, zwiedzaj świat. Wyznaczanie celów jest bardzo ważne. To one są motorem napędowym. Paliwem, który ciągnie nas do przodu jeszcze wyżej i wyżej. Ale kiedy zacznie Ci się układać rób to co wewnętrznie kochasz, a nie tylko biznes i pieniądze. Pieniądze to tylko narzędzie do spełniania marzeń. Najcenniejsze rzeczy to te, których nie da się kupić.

Szanuj swoje zdrowie ponad wszystko

Zdrowie jest najważniejsze nie tylko jako powiedzonko. Myśl o zdrowiu nie tylko wtedy kiedy życzysz komuś wszystkiego najlepszego zdrowia, szczęścia, pomyślności na święta lub urodziny raz w roku. Dbaj o siebie, badaj się regularnie, uprawiaj sport, zdrowo się odżywiaj. Zadbaj o profilaktykę. Jeżeli tego potrzebujesz spróbuj medytacji, nie zapominaj o suplementach. Nie wszystkie składniki niezbędne do funkcjonowania organizmu znajdziesz w pożywieniu. Jeżeli nie będziesz mieć zdrowia nie zrobisz niczego. Nie zadbasz o bliskich, nie zarobisz kasy, nie będziesz podróżować, nie oszczędzisz kapitału, nie zainwestujesz.

 

Zdrowie docenisz wtedy kiedy Ci go zabraknie. Dlatego posłuchaj praktyka i zadbaj o siebie już teraz. Nie zignoruj tego punktu bo jest on chyba najważniejszy, mimo że tak. często ignorowany. Musisz uprawiać sport. Człowiek jest stworzony do ruchu i aktywności. Jedz zdrowo pierdol tą chemie, którą mamy w sklepach. Zrób wszystko żeby zdobyć zdrowe składniki do Twoich potraw lub korzystaj z wyselekcjonowanego cateringu dietetycznego.

 

Rozdawaj więcej wiedzy za darmo niż u innych można kupić za pieniądze

Nie bój się rozdawać swojej wiedzy za darmo. Dzielenie się wiedzą to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić. Nie bój się, że ktoś ukradnie Twoje pomysły, Twoje tajne „know how”. Wygrywają nie Ci, którzy chowają swoje idee i pomysły tylko Ci którzy je realizują. To że powiesz komuś jak coś zrobić, nie znaczy że on to zrobi. Dużo chętniej i dużo więcej osób widząc że dzielisz się tą wiedzą zleci to zadanie do wykonania Twojej firmie. Dlaczego? Ponieważ zobaczą w Tobie eksperta i wolą zapłacić, żebyś Ty zrobił to szybciej i lepiej niż oni.

Dokumentuj proces dochodzenia do bogactwa. Dziel się przemyśleniami. Pokazuj jak coś zrobić. Mam takie powiedzenie ” Rozdaj ludziom za darmo więcej niż u innych można kupić za pieniądze, a nigdy nie zabraknie Ci klientów”.

 

Nie ignoruj występowania przed publicznością. Udzielaj różnego rodzaju prelekcji, wystąpień w szkołach. Dawaj swoje know how na lewo i prawo przyszłym pokoleniom, a wszystkim nam będzie żyło się lepiej.

 

Kupuj i rozdawaj mądre książki. Dawaj je w prezentach dla znajomych, przynoś je do biblioteki. Im więcej wiedzy w głowach i w domach ludzi tym lepiej dla wszystkich. To etap w którym zaczniesz troszczyć się nie o siebie, a o otoczenie to właśnie ten etap kiedy staniesz się wolnym.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?