Stałe Wynagrodzenie czy Praca na Prowizji – Co jest lepsze?

3 listopada 2022

Musimy podzielić ten artykuł na 2 perspektywy. Przedsiębiorcy i pracownika.

Z perspektywy przedsiębiorcy dużo bezpieczniej jest zacząć zatrudniać płacąc tylko i wyłącznie prowizję od wyniku. 

Ponieważ ograniczamy w ten sposób ryzyko praktycznie do 0. 

 

W momencie jednak, gdy pracownik się rozwija i zyskuje dużą odpowiedzialność w zespole. Jest kluczowy dla funkcjonowania firmy i generuje wysoką sprzedaż np. 

120 000 PLN miesięcznie sprzedaży usług marketingowych to dla przedsiębiorcy o wiele korzystniejsze będzie mieć takiego pracownika na stałym wynagrodzeniu np. 7000 PLN niż płacić mu miesiąc w miesiąc 40 000 PLN prowizji.

 

Perspektywa pracownika.

Dla pracownika angażowanie swojego czasu na samym początku pracując tylko za prowizję wydaje się bardzo słabą propozycją. W początkowym etapie praktycznie mało komu będzie się to opłacało, ale jeżeli rozwinie swoje kompetencje i zacznie generować olbrzymie wyniki to dla takiej osoby która ma wiedzę, kontakty, doświadczenie lepiej będzie pracować na prowizji i zarabiać np. 35 000 PLN miesięcznie niż mieć stałe wynagrodzenie rzędu 5 000 PLN.

 

Są również modele hybrydowe, gdzie łączymy ze sobą 2 modele zarobkowe. 

Jak to wygląda u nas w firmie?

Pracując z klientami rozliczamy się w modelu:

  1. płatność miesięczna abonament lub
  2. płatność miesięczna + prowizja od zarządzanego budżetu mediowego
  3. Płatność miesięczna + prowizja od wygenerowanego wyniku

 

W przypadku sklepów ecommerce głównie bazujemy na stałych abonamentach lub bierzemy udział w budżecie reklamowym.

W przypadku np. sprzedaży kursów pobieramy opłatę wdrożeniową + % od wygenerowanego wyniku.

 

Jak rozliczamy się z pracownikami? U nas do tej pory podwykonawcy rozliczani są od projektów, które z nami realizują. Jeżeli pracownik w danym miesiącu zrealizował np. 3 projekty wypłacamy mu kwotę X. Jeśli przepracował 6 projektów kwotę 2x itd. Kwota ta oczywiście jest indywidualnie oceniana w zależności od stopnia skomplikowania projektu.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł ukazał Ci świetnie w jakim momencie opłaca pracować się na prowizji, a kiedy na stałym wynagrodzeniu.

Podsumowanie

Pracodawca: Na początku lepiej dawać prowizję, później lepiej stałą wypłatę bo np. pracownik za 5000 może stworzyć dla nas 15 stron internetowych za które weźmiemy 80 000.

Pracownik: Na początku jest słabo i mało kto się na to decyduje chyba że ma ogromne doświadczenie i wyniki, a później kiedy pracownik jest rozwinięty to dużo bardziej opłaca się mieć jak największy udział w zyskach.

 

 

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?