Stałe Wynagrodzenie czy Praca na Prowizji – Co jest lepsze?

3 listopada 2022

Musimy podzielić ten artykuł na 2 perspektywy. Przedsiębiorcy i pracownika.

Z perspektywy przedsiębiorcy dużo bezpieczniej jest zacząć zatrudniać płacąc tylko i wyłącznie prowizję od wyniku. 

Ponieważ ograniczamy w ten sposób ryzyko praktycznie do 0. 

 

W momencie jednak, gdy pracownik się rozwija i zyskuje dużą odpowiedzialność w zespole. Jest kluczowy dla funkcjonowania firmy i generuje wysoką sprzedaż np. 

120 000 PLN miesięcznie sprzedaży usług marketingowych to dla przedsiębiorcy o wiele korzystniejsze będzie mieć takiego pracownika na stałym wynagrodzeniu np. 7000 PLN niż płacić mu miesiąc w miesiąc 40 000 PLN prowizji.

 

Perspektywa pracownika.

Dla pracownika angażowanie swojego czasu na samym początku pracując tylko za prowizję wydaje się bardzo słabą propozycją. W początkowym etapie praktycznie mało komu będzie się to opłacało, ale jeżeli rozwinie swoje kompetencje i zacznie generować olbrzymie wyniki to dla takiej osoby która ma wiedzę, kontakty, doświadczenie lepiej będzie pracować na prowizji i zarabiać np. 35 000 PLN miesięcznie niż mieć stałe wynagrodzenie rzędu 5 000 PLN.

 

Są również modele hybrydowe, gdzie łączymy ze sobą 2 modele zarobkowe. 

Jak to wygląda u nas w firmie?

Pracując z klientami rozliczamy się w modelu:

  1. płatność miesięczna abonament lub
  2. płatność miesięczna + prowizja od zarządzanego budżetu mediowego
  3. Płatność miesięczna + prowizja od wygenerowanego wyniku

 

W przypadku sklepów ecommerce głównie bazujemy na stałych abonamentach lub bierzemy udział w budżecie reklamowym.

W przypadku np. sprzedaży kursów pobieramy opłatę wdrożeniową + % od wygenerowanego wyniku.

 

Jak rozliczamy się z pracownikami? U nas do tej pory podwykonawcy rozliczani są od projektów, które z nami realizują. Jeżeli pracownik w danym miesiącu zrealizował np. 3 projekty wypłacamy mu kwotę X. Jeśli przepracował 6 projektów kwotę 2x itd. Kwota ta oczywiście jest indywidualnie oceniana w zależności od stopnia skomplikowania projektu.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł ukazał Ci świetnie w jakim momencie opłaca pracować się na prowizji, a kiedy na stałym wynagrodzeniu.

Podsumowanie

Pracodawca: Na początku lepiej dawać prowizję, później lepiej stałą wypłatę bo np. pracownik za 5000 może stworzyć dla nas 15 stron internetowych za które weźmiemy 80 000.

Pracownik: Na początku jest słabo i mało kto się na to decyduje chyba że ma ogromne doświadczenie i wyniki, a później kiedy pracownik jest rozwinięty to dużo bardziej opłaca się mieć jak największy udział w zyskach.

 

 

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?

Jak promować rolki na instagramie?

Rolki na Instagramie zyskują niesamowitą popularność. Właściciele biznesów już wiedzą, że warto publikować Instagram Reels w...

Jak Zarabiać Na Swojej Pasji

Pasja to coś co pozwala nam wytrwać w biznesie nawet wtedy kiedy jest trudny okres. Nawet wtedy kiedy nie mamy wyników. ...

ODBIERZ BEZPŁATNE SZKOLENIE

Jak pozyskać 30 nowych płacących klientów w 7 dni

Co jeśli powiem Ci, że w przeciągu następnych 20 min dowiesz się jak znacząco podnieść sprzedaż w Twoim biznesie stosując techniki, które zna tylko 2% przedsiębiorców

Otrzymasz poukładaną wiedzę od A do Z w zaledwie 20 min. Nigdy wcześniej nie udostępniałem tego za darmo

Twoim problemem od dziś będzie ” jak obsłużyć aż tylu nowych klientów” i „co mam robić z tak dużym nadmiarem pieniędzy

Gotowy szablon do wdrożenia. Przetestowany w kilkunastu niszach. Jeśli Ci się nie spodoba zapłacę Ci za stracone 20 min życia. Mówię serio!!!

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE

Ucz się od praktyka i zyskaj certyfikat 📋