Sklep Żabka – 5 technik marketingowych, które pozwoliły żabce otworzyć 7000 sklepów

Sklep Żabka – 5 technik marketingowych, które pozwoliły żabce otworzyć 7000 sklepów

29 września 2021

Pamiętasz może w jakim miejscu była sieć sklepów żabka 15 lat temu? Zobacz w jakim miejscu jest dzisiaj! Na każdym możliwym osiedlu w Polsce można spotkać czasami nawet kilka punktów sklepowych Żabka.

 

W jaki sposób żabka otworzyła 7000 sklepów?

Żabka to gigant na Polskim rynku FMCG. Obecnie otwiera blisko 1000 sklepów rocznie co pozwoli jej już niedługo stać się liderem wyprzedzając ABC, które od dawna utrzymuje się na poziomie 8700-8900 sklepów.

Sieć sklepów żabka działa jako franczyza. Nie jest to żaden innowacyjny model. Na takiej samej zasadzie działa McDonald’s i wiele innych firm. Żabka wyróżnia się kilkoma genialnymi technikami, które sprawiają, że może rosnąć tak szybko. Nie wiem jakie ma podpisane umowy z deweloperami, ale zauważ że na każdym nowo budowanym osiedlu pierwsze co to widzimy żabki, inne sklepy nie mają tam wejścia. 

W jaki sposób żabka stała się gigantem, który idzie po fotel lidera?

Dziś nie będę opowiadał stricte o modelu biznesowym i tłumaczył w jaki sposób działają franczyzy i na czym zarabia właściciel franczyzy.

Dziś spojrzę na techniki sprzedażowe prowadzone już w samych punktach sklepów żabka.

  

 

TECHNIKA 1: Kup 2 produkty, zapłać mniej

Nie mów, że to nie działa! Prawie zawsze kiedy cena produktu jednostkowego jest wysoka chętnie kupujemy 2 produkty, aby znacznie obniżyć cenę zestawu np. o 30%.

Rozmaite testy i analizy pomagają ząbkom wybierać produkty, które idealnie nadają się do sprzedaży opakietowanej. Wręcz wchodząc do sklepu mamy takie odczucia jakby tam wszystko kupowało się podwójnie.

Kiedyś ten manewr mocno mnie irytował. Z perspektywy czasu doceniam jak prosta i silna jest to technika.

 

TECHNIKA 2: Bądź czynny, gdy inni są zamknięci. Niedziela handlowa

Żabka jako nieliczny sklep jest otwarta w niedzielę. Sprytnie obchodząc prawo obsługuje klientów, gdy wszyscy inni są pozamykani. To potężny atut, który z miejsca pozwala im sprzedawać więcej.

W niedzielę kolejki potrafią być ogromne!

TECHNIKA 3: Odbierz paczkę w żabce zamiast iść do paczkomaty

W żabce od dłuższego już czasu możemy odbierać swoje przesyłki. Wiedząc jak wiele i jak blisko od nas znajdują się punkty żabki często wybieramy żabkę zamiast paczkomatów inpost.

Wchodząc do sklepu po zamówienie często w momencie, gdy kasjer szuka naszej paczki to my rozglądamy się po regałach i zastanawiamy się co sobie jeszcze kupić oprócz samego odbioru.

Jestem przekonany, że znaczna część osób idąc po paczkę zostawia też jakieś pieniądze, których nigdy by nie zostawiła, gdyby nie spacer po zamówienie. 

To właśnie odbiór paczek umożliwia żabce otwierać swoje punkty w niedzielę. 

TECHNIKA 4: Upselling – Kasjerka próbuje Ci dosprzedać więcej. „Polecam kawa lub hot dog”

 

👉 Dzień dobry może kawa lub hot dog? Dzisiaj polecamy jeszcze xyz + xyz.

👉 Nie dziękuję.

👉 Posiada Pan aplikacje?

👉 Nie.

A chcę Pan założyć? Dzięki temu otrzyma Pan taniej to i to… 

Żabka doszła do tego momentu w którym ma specjalne produkty na przecenie dla użytkowników aplikacji. Sam raz przy kasie gdy dowiedziałem się jak potężną różnicę w cenie będę miał na tych konkretnych zakupach po które stałem do kasy zainstalowałem aplikacje, gdy kasjer powiedział mi że bez apki wyjdzie mnie aż o xyz drożej.

Zastanów się jak prosta czynność i zapytanie klienta może podnieść sprzedaż. Myślisz sobie w tej chwili, że jest to irytujące. Jednak żabka, Orlen i wiele innych marek ma twarde badania w których wynika, że sprzedaż przy tym zabiegu wzrosła np. o 2% całego obrotu sklepu. (Liczba wzięta z kosmosu na potrzeby przykładu).

Bardzo ważne jest tu nastawienie i życzliwość obsługi na kasie. Jeżeli jest to osoba tryskająca energią, wyspana w dobrym nastroju gwarantuje Ci, że wyniki dodatkowej sprzedaży mogą być naprawdę imponujące.

TECHNIKA 5: Wiedza to potęga. Gromadzenie danych o klientach przez aplikację

Jak myślisz do czego służą aplikacje, karty klubowicza i inne bajery, które są w sklepach spożywczych. Nie po to, żeby sprzedać Ci taniej. Po to żebyś Ty sprzedał dane.

Żabka zbiera informacje o Twojej lokalizacji, może wyświetlać Ci specjalne notyfikacje z promocjami. Gromadzi informacje na temat tego ile wydajesz i gdzie.

Na tej podstawie może ruch analizować na bardzo dużą skalę i wdrażać w poszczególnych placówkach procesy i procedury, które pozwalają im wyprzedzać inne sklepy szczególnie tak małe punkty.

Żabka bardzo mocno zwraca uwagę na branding. Wszystko w żabce jest w kolorach zielonych. Nawet kubki do kawy są specjalne ozdobione w barwy żabki. Nazwa aplikacji również jest bardzo kreatywna „żappka”. 

Cieszę się, że udało Ci się przeczytać cały artykuł o marketingu w sieci sklepów żabka. Jeżeli chcesz, abym przeanalizował dla Ciebie inną markę powiedz mi o tym wysyłając wiadomość email.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?