Jak Zarabiać w Internecie? 30 Sprawdzonych Sposobów na Pracę w Domu.

Jak Zarabiać w Internecie? 30 Sprawdzonych Sposobów na Pracę w Domu.

8 lutego 2023

Wielu z nas marzy o zarabianiu przez internet bez wychodzenia z domu. Jednak większość z nas trafia na nieuczciwe oferty i za szybko się poddaje. W tym artykule zdradzę Ci sposoby na zarabianie w internecie w sposób uczciwy w oparciu o swoje kompetencje.

Jeżeli któraś metoda Cię zaciekawi po prostu wejdź w nią głębiej i przeczytaj wszystkie czołowe publikacje na ten temat, a następnie ucz się jej przez kilka miesięcy. Po kilku miesiącach spokojnie możesz dojść do sensownych dochodów w internecie w oparciu o Twoje zaplecze merytoryczne. Życzę Ci powodzenia na tej ścieżce i zapraszam do przeczytania całego wpisu.

Spis Treści

1. Tworzenie kanału na Youtube

Zacznę od tematu, który jest mi bardzo bliski. Czyli zarabianie na Youtube. YT to wyjątkowa platforma, bo jako jedyne social media dzieli się z twórcami zyskami, które generuje z reklam. Największa platforma treści wideo pozwala zarabiać na dziesiątki sposobów. Ale oprócz pieniędzy bezpośrednich daje też ogrom kompetencji, które można monetyzować na wielu płaszczyznach.

Budując swój kanał zyskamy pewność siebie, będziemy lepiej występować publicznie, nauczymy się lepiej montować wideo, poznamy podstawy grafiki, będziemy potrafili zaciekawić widza, poznamy algorytmy, nauczymy się optymalizować odcinki pod kątem technicznym SEO i wiele, wiele więcej. 

Tworzenie miniaturek do filmów

Kompetencja tworzenia klikalnych miniaturek bardzo Ci się przyda. To dobra miniaturka ma ogromny wpływ na to, czy ktoś kliknie w nasz film i zdecyduje się go obejrzeć. Pozyskanie klientów na usługę tworzenia miniatur jest stosunkowo proste. Wystarczy zebrać listę kanałów, gdzie uważamy że miniaturki są do poprawy i wystarczy, że się do nich odezwiemy z propozycją. 

Za stworzenie 1 takiej grafiki możemy zarabiać kilkadziesiąt PLN. Wykonując takich miniatur 100 w miesiącu jesteśmy w stanie wyciągać już fajne pieniądze, a zrobienie 3 grafik dziennie nie jest niczym wymagającym dla sprawnego grafika.

Montowanie Wideo

W montażu wideo możemy liczyć na jeszcze lepsze stawki. Dobry montażysta może pobierać nawet kilkaset PLN za 1 pojedynczy odcinek. Opakuj swoją usługę w pakiety np. 4 odcinków w miesiącu. Wystarczy, że pozyskasz wtedy kilku klientów na abonamenty, aby zarabiać wiele tysięcy zł miesięcznie montując filmy do internetu.

Optymalizacja filmów pod algorytmy Youtube

Publikacja odcinka to nie wszystko. Kluczowa jest dystrybucja. Każdemu twórcy zależy, aby ich odcinki miały wysokie zasięgi. Aby to mogło nastąpić musimy nauczyć się optymalizować odcinki pod wyszukiwarkę. Zoptymalizowane odcinka pod SEO może trwać 30 min i za taką usługę możemy spokojnie pobierać kilkadziesiąt zł lub stworzyć usługę abonamentową. Ja w swojej agencji za prowadzenie kanału pobieram 3 500 PLN miesięcznie i taka usługa zajmuje mojemu zespołowi max kilka godzin w miesiącu.

Pozyskanie partnerów kanału

Dobrym pomysłem na zarobek dla twórcy kanału YT może być pozyskanie partnerów / sponsorów, których będziemy reklamowali podczas odcinków. Takich partnerów na kanale możemy umieścić kilku. Lokować partnerów możemy pod filmikami w opisie, oraz na materiale wideo. 

Od jednej takiej firmy możemy swobodnie brać 1000 PLN miesięcznie i więcej. Ja pierwszych partnerów pozyskałem mając niecałe 5000 subskrypcji, czyli stosunkowo nie był to duży kanał. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że działam w mocnej niszy marketingowej.

Odcinki sponsorowane

Serwis Youtube pozwala nam również tworzyć odcinki sponsorowane. Czyli możemy na zlecenie jakiejś firmy stworzyć odcinek w którym promujemy usługi bądź produkty. Możemy np. zorganizować płatny wywiad na którym gość zaprezentuje swoją firmę z dobrej strony. Za taki odcinek sponsorowany możemy pobierać wynagrodzenie od kilkuset zł do kilkunastu tysięcy w zależności jak duże zasięgi posiadamy.

Wystarczy kilka zleceń w miesiącu na tego typu usługę, aby zarobić godziwe pieniądze.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że możemy ze sobą łączyć różne modele biznesowe w obrębie Youtube. Nie musimy ograniczać się tylko do 1 gałęzi. Swobodnie możemy zarabiać na reklamach Adsense, tworzyć wywiady sponsorowane i posiadać kilku partnerów. Ba!! Możemy też świadczyć usługę optymalizacji, montowania i miniaturek dla innych twórców.

2. Pisanie artykułów i opisów produktów pod SEO

Dobrą pracą online może być dla Ciebie pisanie tekstów. Wedle moich informacji profesjonalni copywriterzy za 1 artykuł na bloga biorą 350-400 zł. Pisząc 1 artykuł dziennie możesz już liczyć na sensowne wynagrodzenie. Oczywiście, aby dojść do konkretnych stawek trzeba trochę się nagimnastykować, ale umówmy się. Jeżeli nagrodą jest praca w domu, bez dojazdów do pracy, wysokie zarobki i praca na własnych warunkach to warto jest się zaangażować i zbudować wokół tej niszy markę eksperta.

Pisanie artykułów na bloga pod SEO

Głównym obszarem i korzyścią wynikającą z pracy copywriterów będzie optymalizowanie tekstów do internetu pod pozycjonowanie SEO. Możemy to osiągnąć np. pisząc bloga firmowego przy użyciu takich narzędzi jak surfer seo, czy contadu. Blog generuje ruch co przekłada się na większą ilość klientów, którzy mogą zainteresować się usługami tożsamymi z tym o czym jest pisany dany artykuł. 

Pisanie opisów produktów dla sklepów internetowych

SEO pełni również bardzo istotną rolę dla właścicieli sklepów internetowych. Copywriter może zająć się pisaniem opisów produktów dla takiego e-commercu. Do tej pracy również warto wykorzystywać narzędzia typu surfer czy contadu. Dzięki ruchu z SEO właściciel takiego sklepu pozyskuje klientów z wyszukiwarki ograniczając przy tym koszty związane z reklamą Google Ads lub traktując ten ruch jako dodatkowy kanał sprzedaży generujący obrót na sklepie.

Większość sklepów internetowych traktuje opisy produktów po macoszemu i eksportuje je automatycznie ze strony producenta lub hurtowni. Dobre, unikalne teksty są w stanie wybić produkty w wyszukiwarce i generować sprzedaż, którą nie pogardzi przecież żaden przedsiębiorca.

3. Tworzenie Tiktoków i Rolek na Instagramie dla twórców video

Kolejną metodą na zarabianie w sieci jest tworzenie tiktoków i rolek dla twórców internetowych. Aby świadczyć taką usługę musisz nauczyć się dynamicznego montażu np. przy pomocy aplikacji Capcut na telefonie. Apka ma masę efektów, które możesz wykorzystywać w projektach.

Drugą aplikacją, która przyda Ci się przy pracy będzie aplikacja LIRO dzięki, której dodasz napisy do wideo.

Montowanie Tiktoków i Reels możesz sprzedawać w abonamentach. A idealną grupą docelową będą twórcy, którzy już działają w innych mediach i robią np. webinary i prowadzą kanał Youtube. Dzięki temu w łatwy sposób dotrzesz do swojej grupy docelowej. Zrób research kanałów i wyślij do każdego wiadomość z propozycją. Ta metoda zarabiania pozwala od 1 twórcy pobierać abonament nawet 3000 zł miesięcznie. Czyli jak widzisz jest tu ogromny potencjał, a jedyne czego potrzebujesz to telefon komórkowy.

4. Tworzenie grafik przy pomocy canvy i sztucznej inteligencji AI

Kolejny biznes internetowy, który możesz otworzyć to tworzenie grafik przy użyciu aplikacji CANVA lub apek opartych o sztuczną inteligencję AI jak np. Midjourney. Aplikacje tego typu skrócą czas twojej pracy do minimum. Dobry grafik zawsze się obroni na rynku. Dziś nie musisz znać zaawansowanych aplikacji typu photoshop. Wystarczą Ci darmowe kreatory graficzne w przeglądarce. Ja tutaj polecam Glorify App. To taka canva tylko na sterydach. Pracuje mi się w tej apce dużo przyjemniej. Są jeszcze alternatywy typu snappa. Canva jednak na przestrzeni ostatnich lat bardzo szybko się rozwija i w połączeniu z sztuczną inteligencją praca może być niezwykle szybka, przyjemna i może dawać niesamowite efekty nawet jeśli nie jesteś zawodowym grafikiem.

5. Pisanie tekstów sprzedażowych – zostań Copywriterem

O tekstach już nieco wspominałem wcześniej przy podpunkcie dotyczącym blogów. Możesz jednak zostać freelancerem, który zamiast pisania pod SEO tworzy oferty sprzedażowe na strony lądowania, pisze reklamy, pisze newsletter i automatyczne mailingi w kampaniach reklamowych. 

Jest to praca bardziej kreatywna i bazująca na gotowych schematach i szablonach. Dobry copywriter korzysta z szablonów, gdzie wystarczy podmieniać różnego rodzaju korzyści i cechy produktu jakie wynikają ze specyfiki branży.

Będąc copywriterem tworzącym oferty mamy bardzo duży wpływ na wyniki kampanii klientów, więc możemy nawet działać w modelu w którym uczestniczymy w zyskach klienta.

W tej branży w krótkim czasie możemy dojść do kilkunastu tysięcy. Szczególnie jeśli do usług copy dołożymy np. kompetencje konfigurowania newsletterów, tworzenie stron lądowania itd.

6. Prowadzenie mediów społecznościowych dla firm

Kolejną aktywnością jaką możesz oferować jest prowadzenie mediów społecznościowych. Firmy chętnie delegują prowadzenie social media na zewnątrz. Mając lekkie pióro i kompetencje graficzne możesz oferować tworzenie contentu na różne portale typu facebook, instagram, linkedin. A tam gdzie brakuje Ci kompetencji możesz dane czynności delegować budując zespół na wzór agencji social media.

Bardzo ważna będzie tu zdyscyplinowana praca. Zarządzanie i planowanie contentu w narzędziach. Podstawy analityki internetowej, aby mierzyć efekty swoich działań. Dobrym kierunkiem będzie pójście w określone nisze. Dzięki temu praca z klientami będzie jak bułka z masłem, bo będziesz wiedzieć o czym tworzyć i będziesz mieć porobione szablony do zastosowania kopiuj-wklej. 

Aby wykonywać taką pracę musisz zaprzyjaźnić się z narzędziami do planowania contentu, oraz programami graficznymi typu canva. Za taką pracę możesz pobierać abonamenty zaczynające się od kilkuset zł do nawet 3 000 miesięcznie.

7. Tworzenie artykułów z materiałów wideo i podcastów / tworzenie napisów do treści wideo / transkrypcja

Wielu twórcom zależy na tym, aby ich treści były w możliwie jak największej ilości miejsc w Internecie. Dlatego możesz oferować tworzenie artykułów blogowych na podstawie treści wideo i audio lub tworzenie napisów, czyli tzw. transkrypcja do materiałów wideo i kursów online. Dzięki temu twórcy zyskują lepsze zasięgi, bo są w większej ilości miejsc, a algorytmy mają dodatkowe informacje odnośnie contentu dzięki napisom.

Dobrą aplikacją, która zautomatyzuje Twoją pracę jest HappyScribe. Apka automatycznie z Twojego wideo zrobi tekst na bloga lub transkrypcje. Dzięki temu wystarczy, że zaopatrzysz się w tą aplikacje i będziesz pobierać stałe wynagrodzenie od swoich klientów.

Co prawda pozyskanie klientów na tą metodę nie jest już takie proste jak kiedyś z tego względu, że wielu twórców zna już tego typu aplikacje i woli tą pracę wydelegować sztucznej inteligencji niż człowiekowi. Aplikacje jednak dalej popełniają błędy i znajdą się osoby, które za taką pracę chętnie zapłacą.

8. Prowadzenie sklepu internetowego / dropshipping

Kolejną metodą na zarabianie pieniędzy może być otworzenie sklepu internetowego z własnym magazynem lub na zasadach dropshippingu. Dropshipping to metoda polegająca na tym, że sprzedajemy produkty których nie posiadamy fizycznie na stanie, a wysyłką zajmuje się hurtownia, którą mamy podpiętą pod nasz e-commerce.

Mimo rosnącej konkurencji sklep internetowy to dalej genialny model biznesowy. Nie mamy tak dużych kosztów stałych jak w przypadku sklepu stacjonarnego. Głównymi kosztami będą koszta związane z reklamą. 

Własny sklep internetowy to już poważny biznes przy którym nauczymy się wielu uniwersalnych kompetencji. Do stworzenia takiego sklepu możemy wykorzystać gotowe systemy typu shopify. Zarobki na sklepie będą zależne od naszych kompetencji. Większość sklepów niestety nie przetrwa próby czasu i jest to biznes dla osób, które mają pojęcie na temat marketingu.

9. Zostań wirtualną asystentką

Wiele Pań decyduje się na rozpoczęcie kariery jako wirtualna asystentka. Kim jest wirtualna asystentka? To osoba do pomocy przy pracach biurowych. Pomaga spinać mailing, grafiki, pisać teksty, czasami nawet ustawiać reklamy.

Wirtualną asystentkę można zatrudniać do poszczególnych projektów lub na pełen etat. Praca wymaga dostępu do internetu i laptopa. Praca jest wykonywana zdalnie z domu. Świetna opcja dla młodych mam, które chcą zacząć zarabiać w internecie. Najlepsze asystentki mogą liczyć na bardzo fajną wypłatę przewyższającą ich pensje, którą wcześniej miały na etacie. Większość WA ma działalność gospodarczą jednak są osoby, które wystawiają faktury za pomocą platformy USEME. Jednak korzystając z tej platformy musimy liczyć się z wysokimi prowizjami. Stąd gdy uda nam się pozyskać kilka pierwszych zleceń warto pomyśleć nad działalnością.

10. Prowadź konsultacje online

Konsultacje online to bardzo prosty model biznesowy polegający na tym, że sprzedajesz swój czas na godziny w zamian za wiedzę jaką Twój odbiorca chce otrzymać. Konsultacje mogą być bardzo dobrze płatne jeżeli masz wiedzę z bardzo pożądanych obszarów.

Ja np. za konsultacje marketingowe biorę 860 zł brutto za 1h pracy. Ta stawka jest uwarunkowana miejscem w którym jestem ze swoim biznesem. Gdybym wyceniał swój czas taniej to traciłbym pieniądze na pracę która jest mniej warta niż samotnie spędzony czas na pracy przed komputerem.

Najtrudniejsze w tym modelu biznesowym jest zbudowanie nazwiska i pozycji eksperta. Bardzo prosto jest oświadczyć światu, że prowadzimy konsultacje online. Ciężej jednak jest zapełnić terminarz tak, aby pękał w szwach. Do tego często trzeba wielu lat pracy. Jednak już na początkowym etapie konsultacje mogą być świetnym źródłem dochodu jeżeli dobrze opakujemy swoją usługę darmowymi materiałami edukacyjnymi LEAD MAGNET, które będą sprowadzać nam klientów do biznesu.

Do obsługi tego biznesu wystarczą nam narzędzia typu Easycart do przyjmowania płatności i Tidycal do rezerwowania czasu w kalendarzu.

11. Płatne społeczności / płatne newslettery

Jeden z ciekawszych modelu biznesowych to budowanie płatnej społeczności Membership lub płatnego newslettera lub 2:1. Praca polega na tym, że w oparciu o jakieś zainteresowanie budujemy płatną społeczność, gdzie członkowie płacą kilkadziesiąt- kilkaset zł za dostęp do zamkniętej grupy na slacku/grupy fb/ discord. 

Idealnie jeżeli ten model jest oparty o abonamenty. Subskrypcje możemy obsługiwać za pomocą easycart.

W płatnej społeczności możemy budować fajne relacje. Ludzie bardziej się angażują, bo płacą. W obrębie takiego membership możemy sprzedawać też nasze droższe produkty. Genialny model zarówno dla osób zaawansowanych jak i początkujących, którzy chcą sobie tylko dorobić.

Wiele osób oprócz grupy oferuje dostęp do newslettera w którym znajdują się ekskluzywne treści. Tworzenie takiego newslettera można z powodzeniem wydelegować do copywriterów i researcherów.

12. Kursy online i ebooki

Bardzo popularną metodą na zarabianie pieniędzy przez internet jest tworzenie produktów cyfrowych takich jak kursy online, czy e-booki. Jest to wysoko marżowy biznes nie wymagający dużego kapitału na start. Model biznesowy oparty o okienka sprzedażowe nie wymaga nawet zbudowanej społeczności.

Produkty cyfrowe cieszą się dużą popularnością. Coraz chętniej kupujemy różnego rodzaju poradniki, ebooki, kursy i chętnie się szkolimy. Cała branża e-learning z roku na rok rośnie w siłę i w przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większego wysypu szkoleń i cyfrowych książek.

13. Marketing Afiliacyjny / Programy Partnerskie

Bardzo popularna forma zarabiania szczególnie w USA to marketing afiliacyjny. Zamiennie nazywany Programami afiliacyjnymi, czy też programami partnerskimi. Ten podrozdział chciałbym podzielić na 2 segmenty. Ogromny program partnerski firmy Google, który nazywa się Google Adsense, oraz wszystkie pozostałe programy.

Zarabianie na Google Adsense

Firma Google zrewolucjonizowała zarabianie na twórców wprowadzając system Google Adsense obejmujący reklamy wyświetlane na treściach na stronach internetowych, oraz kanałach Youtube. Google dzieli się zyskami jakie generuje z reklam Google Adsense. Dzięki temu twórcy mają motywacje do tworzenia jeszcze lepszych treści.

Youtube jako jedyne social media pozwala nam zarabiać na wyświetleniach. Zarobki w dużej mierze zależą od reklamodawców, którzy chcą się na naszych treściach reklamować. Nisze finansowe, biznesowe będą charakteryzować się dużo wyższymi stawkami niż branża rozrywkowa itd.

Reklamy mogą wyświetlać się zarówno na YT jak i naszej stronie internetowej.

Tradycyjne programy afiliacyjne

Oprócz afiliacji od Google mamy też setki tysięcy innych programów. Praktycznie każde oprogramowanie w USA oferuje prowizje za polecanie ich software. Cały myk polega na tym, że my jako twórcy możemy polecać oprogramowanie, produkt w zamian za prowizję. Polecać możemy naszym klientom, znajomym, widzom itd. Popularnym programem jest np. amazon. Możemy polecać produkty fizyczne w zamian za udział w przychodzie. Afiliacja najbardziej rozwinęła się jednak w świecie oprogramowania i aplikacji. 

Szczególnie duży twórcy z USA mogą liczyć na potężne zarobki tworząc content w języku eng, gdzie ich dotarcie może być do całego anglojęzycznego świata i nie tylko. Twórcy z PL są nieco ograniczeni zasięgami, ale dalej jest to bardzo dochodowy model.

Szczególnie jeżeli wybierzemy odpowiednie programy, które nie wymagają dużej pracy. Np. programy afiliacyjne bramek płatniczych, gdzie raz podpinamy klienta i otrzymujemy prowizję za każdym razem, gdy ktoś dokona transakcji u niego na sklepie. Albo np. oprogramowanie do mailingu, gdzie użytkownik korzystający z danego systemu płaci abonament co miesiąc i każdego miesiąca otrzymujemy z tego tytułu np. 30%. Dzięki temu nasze przychody wzrastają z miesiąca na miesiąc bo do afiliacji podpinani są starzy i nowi użytkownicy.

Aby robić afiliacje w sposób profesjonalny najlepiej robić recenzje oprogramowania w formie bloga i youtube pod SEO tak, aby treści te zdobywały pasywnie każdego dnia nowych widzów i nowych partnerów. Afiliacja może okazać się niezwykle dochodowa jeżeli poświęcimy na nią kilka lat i zbudujemy potężne struktury to nasz przychód będzie kapał całkowicie pasywnie bez naszego udziału.

14. Własna agencja Social Media

Dobrym sposobem na zarabianie w internecie może okazać się własna agencja social media. W ramach takiej firmy możemy prowadzić zdalnie projekty klientów, czy to w zakresie płatnych reklam, czy tworzenia contentu na sociale. 

Od 1 klienta możemy swobodnie brać 2-3 tysiące miesięcznie za obsługę. Model jest trudny do skalowania, ale dojście do kilkudziesięciu tysięcy PLN miesięcznie w perspektywie kilku lat nie powinno stanowić problemu. Rekrutacje do zespołu mamy znacznie ułatwioną ze względu na to, że możemy szukać specjalistów w całym kraju i nie tylko.

Całą firmę możemy prowadzić zdalnie bez wychodzenia z domu. Sam prowadzę taką agencję i bardzo polecam ten model biznesowy. Co prawda biznes usługowy nie należy do najprostszych i jest to praca z ludźmi jednak taka firma cechuje się wysokimi marżami i bardzo niskimi kosztami prowadzenia działalności. 

15. Tworzenie stron internetowych / programista no-code, low-code

Dobrym pomysłem na biznes może okazać się tworzenie stron internetowych. Możemy zacząć uczyć się tworząc projekt własnej strony. Na tym projekcie poznamy potrzebne technologie i zaczniemy oferować strony znajomym. Jeżeli temat nie wydaje się dla Ciebie aż tak interesujący możesz mierzyć jeszcze ambitniej i zostać programistą no-code, low-code czyli programistą bez programowania, który bazuje na gotowych rozwiązaniach, narzędziach typu make, zapier, notion itd. Dzięki temu możemy budować oprogramowanie z wizualnych klocków bez kompetencji programowania.

Trend na no-code i low-code jest bardzo mocny. Coraz więcej programistów się do niego przekonuje i tworzy strony np. przy użyciu webflow. Lub tworzy własne startupy z wykorzystaniem tej technologii. Zarobki w tej niszy mogą być ogromne. Jednak ta praca przez internet wymaga już większego zaangażowania i doświadczenia.

16. Praca jako influencer

Jeżeli lubisz być na świeczniku możesz spróbować kariery jako influencer. Osoby popularne na mediach społecznościowych mogą liczyć na bardzo wysokie stawki od reklamodawców za promowanie ich produktów. Najlepsi influ w Polsce zarabiają nawet kilkaset tysięcy miesięcznie.

Aby jednak dojść do sensownych zarobków naprawdę musisz budować dużą i zaangażowaną społeczność. Jest masa twórców, którzy mają duże zasięgi, ale nie potrafią ich dobrze monetyzować. Czasami bycie mikro influnecerem z kilkoma tysiącami zaangażowanych odbiorców może przynosić dużo lepsze wyniki sprzedażowe.

Mało influencerów tworzy samodzielnie swoje własne linie produktów. Często współpracują z markami i dzielą się bardzo dużymi prowizjami. Wydanie własnych ebooków, czy też kursów może okazać się potężnym wsparciem finansowym głównej działalności influencera.

Każdy dzieciak dzisiaj chce zostać. influencerem jednak dojście na szczyt popularności również wymaga potężnego nakładu pracy i tylko nieliczni się przebiją i zasłyną z aktywności pozytywnych.

17. Inwestowanie na giełdzie / inwestycje w kryptowaluty

Popularną formą zarobku w internecie szczególnie wśród młodszej publiki są kryptowaluty i inne inwestycje giełdowe. Musimy jednak pamiętać, że giełda w swoim założeniu ma za zadanie utrzymywać twój majątek lub ewentualnie go pomnażać, ale nie jest drogą do zarabiania pieniędzy samą w sobie.

Nie mamy wpływu na to w którą stronę pójdzie rynek i jest to w dużej mierze loteria.

Większość ludzi na giełdzie traci, bo nie potrafi panować nad emocjami. Oczywiście jest to pewnego rodzaju forma pracy zdalnej, ale uważam że na samych inwestycjach wyżyje tylko garstka społeczności. 

Na pewno warto rozważyć, aby część oszczędności trzymać np. w kryptowalutach ze strategią długoterminową.

18. Praca w obsłudze klienta / fanpage / praca na telefonie / odpisywanie klientom

Jednym z najprostszych sposobów, aby zacząć zarabiać przez internet jest po prostu zwyczajna praca w obsłudze klienta. Możemy zarządzać fanpage firmowym, pracować na telefonie, odpisywać klientom na czatach. Czyli taka standardowa praca w obsłudze. W takiej pracy wystarczy lubieć rozwiązywać problemy innych, być empatycznym, umieć się świetnie komunikować. Nie jest to może bardzo dochodowa praca i nie wymaga dużych kompetencji, ale jest świetna na początek zanim zdobędziemy istotniejsze kompetencje, które pomogą nam zarabiać więcej i szukać lepszych ofert pracy.

19. Zarabianie na tworzeniu kursów na platformę UDEMY

Fajnym pomysłem na zarobienie pieniędzy w internecie może okazać się tworzenie kursów online, ale nie za pośrednictwem swoich własnych kanałów dystrybucji, ale w oparciu o marketing międzynarodowej platformy UDEMY. Udemy bardzo dużo inwestuje w marketing i potrafi pasywnie sprzedawać nasze szkolenia. Oczywiście wymaga to pewnych umiejętności pod kątem zoptymalizowania kursu pod platformę, napisanie świetnej oferty, stworzenie zawartości którą ludzie będą dobrze oceniali itd. Ale jeśli się w tym temacie wyspecjalizujemy to jesteśmy w stanie zbudować fajny dochód pasywny, który będzie nam kapał co miesiąc z platformy udemy.

Ten model szczególnie mi się podoba ponieważ tworząc więcej dobrych produktów możemy stale podnosić pasywny przychód, a całym marketingiem zajmuje się platforma. Musimy jednak pamiętać o bardzo wysokich prowizjach i niskich cenach szkoleń. Nie zbudujemy na udemy ogromnego majątku, ale jako dodatek do innych aktywności może to być super sprawa.

20. Prowadzenie własnego bloga w internecie

Co jeszcze możesz wykonywać w domu przez internet? Możesz oczywiście pisać! Ale nie dla kogoś 🙂 Ale dla siebie! Możesz zostać autorem własnego bloga. Blog buduje Ci zasięgi w wyszukiwarce. Jest świetnym narzędziem do budowania bazy mailowej i idealnie nadaje się później pod produkty cyfrowe.

Strony internetowe w formie bloga dają wiele możliwości i sposobów zarabiania. Możemy czerpać przychody z Google Adsense, artykułów sponsorowanych, afiliacji, partnerów strony i wiele, wiele więcej. Możemy później otworzyć swój własny sklep internetowy, tworzyć infoprodukty. Jak widzisz wachlarz możliwości jest ogromny. Najważniejsze w tej metodzie zarabiania online jest zbudowanie grona wiernych czytelników, którzy chętnie wracają na Twoją stronę po więcej informacji. Już od kilku tysięcy ruchu miesięcznie w konkretnych niszach możemy dojść do fajnych przychodów. Przemyśl czy prowadzenie bloga jest dla Ciebie. Wymaga to troszkę umiejętności technicznych i wiedzy z zakresu SEO, żeby nie pisać do nikogo. Ale kiedy opanujemy wordpressa i zaczną do nas skapywać maile z propozycjami biznesowymi to gęba sama się cieszy 🙂 

Bardzo lubię biznesy oparte o bloga. Dodatkowo bloga jest łatwo wydelegować na innych redaktorów, copywriterów, autorów itd. Dzięki temu możemy skupić się na tworzeniu produktów i usług wokół naszej marki.

21. Moderowanie grup na Facebooku i Discord

Jednym z pomysłów na zarabianie przez internet może być moderowanie grup na Facebooku, Slacku, czy też Discord. Aby zostać takim moderatorem prawdopodobnie będziesz musiał znać się na tematyce danej grupy, aby umieć pomagać użytkownikom takiej społeczności. Temat budowania społeczności to stosunkowo dalej nowość. Zarządzanie takimi grupami odpłatnie dla kogoś innego może okazać się fajną możliwością zarabiania dodatkowych pieniędzy.

Nauczenie się zarządzania discordem, czy slackiem to kwestia max kilku dni. Znacznie większe pieniądze czekają na Ciebie jeśli zbudujesz swoją własną społeczność, ale bycie takim moderatorem u innych twórców może dać Ci know how jak taką grupę prowadzić i ją rozwijać. Dzięki temu w przyszłości będziesz mieć możliwość na wystartowanie ze swoimi projektami.

22. Sprzedaż ubrań na Vinted

Jedną z najlepszych metod w 2023, a już na pewno jedną z popularniejszych jest handel na popularnej platformie Vinted. Vinted to stosunkowo nowy marketplace, gdzie wystarczy zarejestrować konto i już możesz handlować różnymi rzeczami najczęściej będą to ubrania. 

Znam masę dziewczyn, która chodzi na przeszpiegi do ciucholandów. Kupuje tam tanie ubrania, a następnie handluje nimi na Vinted i jest to dla nich taka mała lekcja przedsiębiorczości. Nie jest to taki w 100% model pracowania przez internet, bo musimy skądś pozyskać towar ale wiele rzeczy możemy robić z poziomu samego telefonu.

Musiałem tą metodę uwzględnić kiedy mówimy o czynnościach jakie możemy wykonywać w domu w 2023 roku, bo cieszy się niesamowitą popularnością wśród damskiej publiki.

23. Tworzenie stron Landing Page i konfigurowanie email marketingu

Troszkę wspominałem już o tworzeniu stron www, oraz pisaniu tekstów sprzedażowych. Możesz też zostać człowiekiem, który spina kampanie reklamowe tworząc np. strony lądowania, strony sprzedażowe, strony opt-in page, zapisu na webinar, lead magnet + konfigurować narzędzia do wysyłki newsletterów i marketing automation. Praca ta jest stosunkowo prosta do nauczenia. W ciągu kilku miesięcy możemy dojść do niezłej wprawy. Będąc takim specjalistą możesz liczyć na wynagrodzenia rzędu kilku tysięcy za projekt i jesteś w stanie takich projektów dowozić kilka miesięcznie. Strony możesz tworzyć np. w kreatorze stron Landingi, a obsługę mailingu robić przy pomocy Mailerlite.

24. Praca jako rekruter HEAD HUNTER / pomaganie w przygotowaniu CV

Szukasz metod na zarobienie pieniędzy w domu? Nie chcesz wypełniać ankiet i zarabiać 300 zł miesięcznie? Możesz pomyśleć np. o pracy jako rekruter HEAD HUNTER lub pomagać innym w przygotowaniu CV, aby dostali się do lepszej pracy. Taki rekruter również może wykonywać pracę z domu. Kluczowa okaże się organizacja czasu pracy, sprawy laptop i telefon. Nie potrzebujemy niczego więcej. Całością możemy zarządzać z poziomu aplikacji Google Sheets i skrzynki mailowej. Najlepiej na początek zatrudnić się w jakiejś firmie po prostu na etat tylko, że wykonywać go z domu. Mam wśród znajomych zarówno rekruterów jak i osoby pomagające przygotować profil zawodowy na linkedin i CV. Tu i tu możemy liczyć na fajne pieniądze pod warunkiem, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy. Słaby rekruter nie może liczyć na nic więcej poza średnią krajową. 

25. Specjalista od pozyskiwania klientów na zimno. Handlowiec w obszarze prospectingu

Każda firma potrzebuje dobrych sprzedawców i nowych zleceń. Jeżeli nauczysz się dobrze sprzedawać możesz liczyć na potężne zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli interesuje Cię praca handlowca zastanów się czy jesteś dobry w komunikacji z innymi, czy jesteś w stanie sprzedawać piasek na pustynii i doczytaj czym jest pozyskiwanie klientów na zimno i tzw. prospecting. Jako handlowiec możesz obsługiwać ciepłe leady dostarczane z marketingu od klienta lub pozyskiwać leady całkowicie na zimno działając aktywnie w prospectingu używając takich narzędzi jak np. bizpsace, woodpecker itd. Praca ta pozwala nieźle zarobić i jest niezwykle motywująca. Musisz jednak wiedzieć, że główny dochód handlowca pochodzi z prowizji. Jeżeli w danym miesiącu nie dowozisz wyników sprzedażowych możesz spodziewać się marnego wynagrodzenia.

26. Udzielanie korepetycji

Możesz zostać korepetytorem i prowadzić zajęcia zdalne indywidualnie lub grupowo. Mogą to być np. zajęcia z matematyki, czy też języków obcych. Na korepetycjach sprzedajemy swój czas tak samo jak na konsultacjach. Więc nigdy nie dojdziemy w tym modelu biznesowym do dużych pieniędzy, ale możemy skalować swoją działalność sprzedając produkty cyfrowe takie jak kursy, czy ebooki. Dzięki temu możemy prowadzić bardzo drogie „korki” na żywo online + sprzedawać produkty skalowalne, gdzie kursant przerabia materiał we własnym zakresie.

27. Prowadzenie webinarów lub sprzedaż na Live w Social Media

Kolejną możliwość zarabiania online dają transmisje na żywo i webinary sprzedażowe. Często możesz zaobserwować w socialach jak ktoś robi np. transmisje i sprzedaje na nich ubrania. Ale Live to nie tylko ciuchy. Sam prowadząc webinary z klientami widziałem ogromne wyniki jakie można generować takim godzinnym szkoleniem na żywo. Rekordowe kampanie zamykały sprzedaż na poziomie 50 000 PLN w ciągu 1h webinaru.

Możesz nauczyć się występować przed kamerą i prowadzić webinary dla firm zewnętrznych lub możesz pomagać innym twórcą w jaki sposób powinny prowadzić prezentacje, aby generowała ona możliwie najwyższe wyniki. Opracuj skrypt i pomagaj innym np. w zamian za udział w zyskach. Jest tu potężne pole do działań. Każde social media pozwala na zorganizowanie takiej transmisji. Możesz być jednocześnie na Youtube, Facebooku, Linkedin, Instagramie i Tiktoku. Jeżeli chcesz bardziej kameralne, zamknięte spotkanie na które trzeba się zapisać użyj narzędzia Streamyard i streamuj na youtube lub wykorzystaj narzędzie Livewebinar.

28. Zarabianie na sztucznej inteligencji AI GPT3 ChatGPT

Trend na sztuczną inteligencję jest potężny. Mamy narzędzia, które wspomagają codzienną pracę jak chatgpt. Mamy też narzędzia do tworzenia grafik typu midjourney, czy też apki do wideo z avatarami. Jest tego masa. Narzędzia i branża rozwija się w niesamowitym tempie. Wszystkie osoby, które będą śledziły ten trend będą miały możliwość popłynięcia na fali i zarobienia góry pieniędzy jak wcześniej to było z kryptowalutami, bańką dotcomów itd.

Sam bardzo chętnie korzystam z chatgpt w codziennej pracy, a jakość tekstów jakie wypluwa chat jest zbliżona do tanich copywriterów. Są już też sztuczne inteligencje tworzące strony internetowe. Jest tego masa i warto trzymać rękę na pulsie.

29. Zostań dziennikarzem / wywiady online

Zastanawiasz się jak zarabiać online? A może pójście w dziennikarstwo i wywiady online będzie dla Ciebie rozwiązaniem? Prowadząc wywiady można całkiem sensownie zarobić czy to na google adsense, czy prowadząc odcinki sponsorowane, gdzie goście płacą za występ i możliwość zareklamowania swojej firmy.

Kanałów z wywiadami jest ogrom, ale dalej widzę sporą przestrzeń gdzie można się wyróżnić ciekawą konwencją i zapraszaniem nietuzinkowych gości. A gdy zyskasz zasięgi łatwo będzie Ci pozyskać partnerów, sponsorów i otworzy się dla Ciebie przestrzeń do sprzedawania odcinków sponsorowanych za kilka tysięcy PLN za 1 odcinek.

30. Handel na Allegro / Amazon / Ebay i innych marketplace

Chcesz sprzedawać przez internet, ale bez stworzenia własnego sklepu internetowego? Możesz spróbować swoich sił na platformach marketplace takich jak allegro, amazon, ebay. Na amazonie wielu Polaków sprzedaje np. książki, ebooki. Allegro i Ebay to bardziej produkty fizyczne. Wszędzie możesz spróbować swoich sił. Mamy też marketplace empik, porównywarkę ceneo, etsy itd. Kupuj produkty taniej, sprzedawaj drożej lub po prostu otwórz sklep w oparciu o ruch jaki generują te portale. Wiem, że wszędzie są wysokie prowizje i może to w jakiś sposób hamować biznes jednak musimy pamiętać o tym, że to allegro i inne tego typu portale dostarczają ruch do twojego biznesu. Bez nich być może klient nigdy nie znalazłby twojego produktu, a budowanie ruchu na własnej domenie jest o wiele trudniejsze. Szczególnie na początku swojej przygody ze sprzedażą przez internet wejście na allegro może być bardzo owocnym doświadczeniem, gdzie sporo się nauczysz.

 

PODSUMOWANIE

Jak widzisz metod zarabiania w internecie jest od groma! Wszystko zależy od twoich zainteresowań i kompetencji. Dam Ci taką radę. Jeżeli zaangażujesz się w dowolną z tych metod to długoterminowo na przestrzeni lat na 100% uda Ci się bardzo dobrze zarabiać bez wychodzenia z domu działając na własnych warunkach.

Wybierz sposób, który wydaje Ci się najciekawszy i spróbuj swoich sił. Jeżeli Ci nie wyjdzie nigdy się nie poddawaj i próbuj kolejnych pomysłów. Trzymam za Ciebie kciuki !

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?