Jak Zarabiać na blogu?  5 najskuteczniejszych sposobów zarabiania na blogu

13 lutego 2023

Uwielbiasz pisać? Jesteś twórcą z krwi i kości i chcesz zacząć na tym zarabiać? W tym artykule opowiem Ci o 5 najskuteczniejszych sposobach zarabiania na blogach. Wdrażając poszczególne metody możesz dojść do bardzo atrakcyjnych zarobków pasywnie budując blog. Dobrze rozwinięty blog ekspercki możesz skalować o kolejnych copywriterów i pisać na szerszą skalę.

Zarabianie na reklamach Google Adsense

Pierwszą metodą zarobku dla blogera będzie umieszczenie reklam Google Adsense na swojej stronie. Możesz przyłączyć swoją stronę do programu partnerskiego Google i czerpać korzyści z wyświetlających się reklam na Twoim blogu.

Metoda ta nie jest jakoś bardzo dochodowa, ale jeśli uda Ci się rozwinąć blog do fajnej skali możesz liczyć na kilka tysięcy miesięcznie przychodu pasywnego. Niestety dojście do progu, gdzie te zarobki zaczynają być dla twórcy atrakcyjne może być bardzo mozolne i potrwać nawet kilka lat.

Osobiście korzystam z programu partnerskiego Google Adsense, ale nie na blogu a na youtube. Tam jestem w stanie osiągać fajne przychody nie osiągając milionowych wyświetleń.

Cała zabawa polega na tym, że wgrywasz reklamy na swoją stronę www i za każdą wyświetloną reklamę otrzymujesz pieniądze. Jeżeli Twoja strona jest rozpoznawalna możesz cieszyć się dużymi zarobkami bez zawierania dodatkowych współprac, ani artykułów sponsorowanych.

Pozyskanie partnerów bloga

Świetną metodą na dochód z bloga jest pozyskanie partnerów, którzy będą się reklamować na Twojej stronie. Ja mając bloga marketingowego mogę np. pozyskać firmy, które świadczą usługi lub sprzedają oprogramowanie do działań pokrewnych z moimi. Na ulokowanie partnerów można mieć różne pomysły. Możemy np. zamieścić info o partnerze na stronie głównej. Możemy linkować w banerze pod każdym artykule na blogu, albo możemy zrobić osobną zakładkę w menu, która kieruje do partnera. Możliwości jest multum i to ty musisz wybrać co jest dla Ciebie najlepsze.

Nie warto ograniczać się do jednego partnera. Warto wykorzystać np. kilku partnerów na swojej stronie www. Dzięki temu mamy więcej kapitału do rozwoju strony zlecając więcej artykułów profesjonalnym copywriterom itd.

Zarabianie na marketingu afiliacyjnym

Afiliacja to bardzo ciekawy motyw na rozwój bloga. Marketing afiliacyjny polega na tym, że publikujemy artykuły eksperckie np. recenzje w których polecamy jakieś rozwiązania. Np. tworzymy artykuł o jakimś oprogramowaniu, które pomaga np. sprzedawać więcej i wklejamy link afiliacyjny. Dzięki temu każda osoba, która czytając artykuł kliknie w ten link i założy konto zostanie naszym partnerem i będziemy czerpać np. 30% prowizji z każdej wpłaty za narzędzie. 

Sam jestem w kilkunastu programach afiliacyjnych i uważam, że to świetny zarobek jeżeli poświęcimy się temu i zbudujemy duże struktury. Dobrze wypozycjonowany artykuł pod kątem SEO jest w stanie pozyskiwać dla nas nowych partnerów pasywnie z wyszukiwarki.  Prowadzenie bloga w oparciu o afiliacje pozwoli nam zbudować pierwszy pasywny przychód, który możemy wykorzystać do rozwoju strony bez potrzeby szukania reklamodawców. 

Artykuły sponsorowane na blogu

Jeżeli jesteś dobrym blogerem, który potrafi optymalizować teksty pod SEO możesz sprzedawać np. artykuły sponsorowane. Do blogowania wykorzystaj narzędzie contai lub serferseo. Platformy te pomogą Ci zoptymalizować treść pod algorytmy Googla. W zależności od wielkości twojego bloga możesz za artykuł sponsorowany brać od kilkuset PLN do nawet kilkunastu tysięcy za 1 wpis. Aby ułatwić sobie proces pozyskiwania zleceń zarejestruj się na takich platformach jak whitepress czy linkhouse, które pośredniczą w pozyskiwaniu klientów na tego typu usługę.

Możesz oferować takie usługi w sposób pasywny, gdzie firma zewnętrzna pisze dla Ciebie artykuł, a ty tylko umieszczasz go na swojej stronie lub Ty tworzysz taki artykuł od zera. Dzięki temu treść jest bardziej spójna z Tobą i możesz czerpać z tego większy profit. Marki bardzo chętnie zareklamują się na Twoim blogu jeżeli uznają, że masz dla nich wartościową publikę. Tam gdzie są potencjalni klienci i szansa na sprzedaż tam jest potencjalny zysk dla blogera.

Własne produkty cyfrowe: kursy online i ebooki

Doskonałą metodą, aby zacząć zarabiać na blogu jest stworzenie własnych produktów cyfrowych typu kursy online i ebooki. Może to być bardzo dochodowa gałąź jeśli uda Ci się zbudować markę eksperta w danym zagadnieniu. Dodatkowo możemy wesprzeć proces sprzedaży reklamą płatną z mediów społecznościowych i napędzać jeszcze więcej wartościowego ruchu na stronę. Aby odpalić sprzedaż kursów i ebooków będziesz potrzebował coś na zasadzie sklepu internetowego. Możesz wykorzystać do tego wtyczkę Woocommerce lub bramkę płatniczą easycart.

Ile można zarobić na blogowaniu?

Aby zarobić na blogu nie musisz być specjalistą marketingu. Przede wszystkim musisz znaleźć niszę i zbudować wokół niej zainteresowanie. W blogach specjalistycznych nawet 500 użytkowników miesięcznie jest w stanie zapewnić Ci jakieś źródło dochodu, które pozwoli Ci się rozwijać. 

Na swoim blogu można zarobić spokojnie nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie. Dobrym wsparciem w rozwoju będzie również budowanie swoich social media, którymi będziesz kierować ruch na bloga. Skutecznym sposobem zarabiania na blogu będzie wdrożenie kilku metod zarabiania. Możesz sprzedawać powierzchnie reklamową na twoim blogu, pisać artykuły sponsorowane, robić recenzje oprogramowania i czerpać zyski z afiliacji, oraz mieć własne info produkty.

Sposobów jest bardzo dużo. Możliwości jeszcze więcej. Kwestia zaangażowania i nie poddawania się na początkowym etapie rozwijania bloga w sytuacji kiedy jeszcze nie zaprzyjaźnisz się z wyszukiwarką Google i kiedy nikt Cię nie czyta. Później zaczyna to wszystko iść z górki i stopniowo nauczysz się budować ruch i zaangażowanie na blogu.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?