Jak zaplanować założenie sklepu internetowego w 2023? Jak zacząć sprzedaż w internecie w branży e-commerce posiadając własny sklep internetowy?

19 marca 2023

Własny sklep internetowy krok po kroku

Jeżeli czytasz ten artykuł to za pewne interesuje Cię branża e-commerce oraz sposób zarabiania pieniędzy po przez sprzedaż internetową produktów. W tym artkule przedstawię Ci co powinieneś lub powinnaś zrobić zanim zaczniesz sprzedaż. Jak dobrze zaplanować założenie sklepu internetowego.

Branża e-commerce

Po wybuchu pandemii branża e-commerce obecna wśród nas od wielu lat nabrała niezwykle szybkiego tempa rozwoju. Wiele firm przeniosło swoją działalność do internetu. Dziś w interncie oraz samej branży e-commerce jest ogromna konkurencja dysponująca ogromnymi środkami finansowymi na marketing. Jednak by odnieść sukces w branży e-commerce trzeba wyróżnić się na tle wielu sklepów internetowych. Musisz mieć dobrze opracowany plan działania oraz plan na własny sklep internetowy. Poniżej dowiesz się jak zaplanować działania niezbędne do Twojej sprzedaży online.

Produkt w e-commerce

Musisz wiedzieć, że w internecie można  sprzedawać dosłownie wszystko. Wiele sklepów sprzedaje już wszystko. Na początku określ czym się interesujesz, jakie masz pasje i pomyśl czy jest w tym coś, jakiś produkt, na którym się znasz i mógłbyś zacząć go sprzedawać. Bardzo ważne, jest to by w e-commerce nie sprzedawać produktów oraz nie prowadzić sklepu z produktami na których się nie znamy lub ich nie lubimy. Znajdź swoją niszę lub idź w tzw. masówkę wielobranżową.

Tradycyjny sklep czy sklep w modelu dropshipping

W momencie, kiedy obrałeś już branżę, produkt który chcesz sprzedawać zastanów się czy chcesz sprzedawać te produkty w tradycyjny sposób posiadając je na swoim stanie magazynowym czy w modelu dropshipping. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z zakładaniem sklepu internetowego warto zastanowić się nad dropshippingiem. Wszystko zależy od Ciebie, jednak decydując się na zakup produktów na stan musisz zainwestować swoje środki w produkt. W modelu dropshipping towar wysyła hurtownia, nie musisz posiadać go na swoim stanie magazynowym. Musisz jednak pokładać duże inwestycje w marketing swojego sklepu internetowego.

Platforma e-commerce dla prowadzenia sklepu internetowego

Abyś mógł sprzedawać swoje produkty, musisz posiadać własny sklep internetowy. Wybierz platformę dla swojego sklepu. Na moim blogu znajdziesz artykuł jaką platfromę e-commerce wybrać. Możesz wybrać sklep abonamentowy w modelu SaaS lub sklep typu open source.

Jak promować sklep internetowy. Plan marketingowy, działania marketingowe.

Jeżeli wiesz jaki produkty chcesz sprzedawać i w jakiej branży. Określ swoją grupę docelową. Następnie przeanalizuj grupę docelową i dobierz do niej odpowiedni kanał dotarcia, komunikacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest reklama płatna za pomocą Facebook ADS, Google ads, Tik Tok ADS. Pamiętaj o posiadaniu konta na Facebook swojego sklepu oraz konta na Instagramie oraz regularnmy publikowaniu postów na temat Twoich produktów. Zadbaj również o dobrze wykonane SEO czyli pozycjonowanie twojego sklepu i twoich produktów w wyszukiwarce Google.

Szybkie płatności online w sklepie internetowym

Mając swój sklep internetowy zadbaj o dużą ilość oferowaynch szybkich metod płatności za zakupy np. za pomocą przelewy24, PayU, Dotpay, Bluemedia, Tpay.

Domena i hosting sklepu

Aby klienci chętnie kupowali w Twoim sklepie zadbaj o łatwą do zapamiętania domenę czyli adres url Twojego sklepu. Drugą ważną rzeczą jest szybki i stabilny hosting www. dla Twojeg sklepu. W przypadku sklepu w modelu SaaS taki hosting będziesz mieć zagwarantowany lub zagwarantowana. Przy sklepie typu open source polecam hostingi od firmy LH.pl Kru.pl CyberFolks

Regulamin sklepu 

Pamiętaj, że każdy sklep internetowy musi posiadać następujące dokumenty prawne. Jest to regulamin sklepu, polityka prywatności, formularz zwrotu produktu, klauzula rodo itd. W celu dokładnego dostsowania tych dokuemntów do Twojej branży,  działalności i sklepu udaj się do dobrego prawnika, doradyc prawnego w celu konsultacji oraz wykonania tych dokumentów pod Twoją działalność.

Wygląd sklepu internetowego

Zadbaj o nowoczesny oraz przejrzysty dla Twoich klientów wygląd sklepu zgodny ze wszystkimi zasadami oraz wytyczynmi UX czylu User Expierience. Dodatkowo zadbaj o szybkość wczytywania się Twojego sklepu. Pamiętaj by ten czas nie przekraczał 3 sekund.

Określenie PKD dla sklepu internetowego jednoosbowej działalności gospodarczej lub spółki.

Ważne, abyś wiedział jakie PKD wybrać, aby sklasyfikować pod kątem prawnym działalność swojego sklepu, firmy.

Podsumowanie

Decydując się otwarcie sklepu internetowego. Jako właściciel lub właścicielka musisz zadbać o wiele kwesti techinczych, prawnych czy podatkowych dla swojego sklepu online. Po uruchomieniu sklepu skup się na jego rozwoju oraz promocji z wykorzystaniem strategii marketingowej. Zadbaj o szybkie płatności, dobrą obsługę klienta oraz nowoczesny i przejrzysty wygląd sklepu zgodny z UX.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?