Jak zacząć sprzedaż na marketplace? Wady i zalety. Dropshipping – sposób na sprzedaż przez marketplace

19 marca 2023

Czym jest marketplace? Czy sprzedaż przez marketplace się opłaca?

Marketplace to platforma e-commerce, na której dostępnych jest wielu sprzedawców, wiele produktów oraz klienci czyli kupujący. Zazwyczaj marketplacy są popularne i jest na nich bardzo dużo klientów. Na początku Twojej sprzedaży internetowej sprzedaż na marketplace może mieć ogromne zalety, gdyż klienic będący na marketplace mogą być również Twoimi klientami i co najwazniejsze oni już tam są. W przypadku sprzedaży prowadząc sklep internetowy takich klientów musimy na swoją stronę sami zawołac co nie zawsze jest łatwe i tanie. Przy sprzedaży na marketplace mamy ułatwione zadanie .Zazwyczaj, aby zacząć sprzedaż na marketplace wystarczy zarejestować się w serwisie i skonfigurować swoje konto. Pamiętaj, aby profesjonalnie zacząć sprzedaż na marketplace będziesz musiał lub musiała posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Marketplace Allegro jest bardzo dobrą platformą do sprzedaży online, dzięki której klienci mogą kupować produkty od wielu sprzedawców w jednym miejscu.

Zalety marketplace – Zalety sprzedaży 

Sprzedaż na marketplace niesie za sobą spore korzyści. Marketplace pozwala na sprzedaż, gdzie jest duża ilość klientów obecnych na platformie. Drugą łatwość szybkiej sprzedaży swoich produktów. Mniejsze nakłady finansowe na marketing niż w przypadku sklepu internetowego. Ogromne zaufanie kupujących do kupowania na platformach marketplace. Idealna forma sprzedaży na sam początek Twojej przygody z e-commerce. Dzięki platform marketplace nie musisz od razu budować swojej strony internetowej sklepu. Możesz zacząc sprzedawać swoje produkty właśnie tam. Istnieje możliwość rozbudowy swojej sprzedaży w wielu kanałach o oficjalny sklep na marketplace Twojego sklepu internetowego (omnichannel). Liczba osób odwiedzających marketplacy sięga nawet 17 milionów osób miesięcznie. Marketplacy udostępniają niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze panel do zarządzania sprzedażą online. Korzystanie z platformy marketplace jest bezpłatne. Na marketplace możesz wykorzystać dowolny model sprzedaży. Model tradycyjny oraz model sprzedaży dropshipping. 

Wady marketplace – Wady sprzedaży

Oczywiście istenieje parę zasadniczych wad sprzedaży swoich produktów na marketplace. Pierwszą z nich jest prowizja. Sprzedając produkty na marketplace np. allegro musisz zapłacić obowiązkową prowizję od sprzedaży swoje asortymentu. Prowizje wahają się od 4% aż do 16,5%. Jest dość spora wada, ponieważ część naszego zysku musimy oddać właścicielowi marketplace. Sprzedaż na marketplace wiąże się z jak najlepszą obsługą kupującego nawet w momencie, gdy nie ma on racji. Niestety by przetrwać na marketplace trzeba czasem stracić. Największą wadą sprzedaży na marketplace jest w większości przypadków konkurowanie ceną. Walka cenowa to walka, którą wygrywają tak naprawdę najwięksi gracze. Musisz znajdować spsoby, które wyróżnią Cię na tle konkurencji, której na marketplace nie brakuje.

Rodzaje platform marketplace w Polsce

Do najpopularniejszych platform marketplace w Polsce zaliczamy:

  • Facebook Marketplace czyli autorski marketplace facebooka – pozwala  użytkownikom facebooka na sprzedawanie swoich produktów własnie na tej platformie
  • OLX – polski portal z ogłoszeniami. Dużo firm i sklepów sprzedaje właśnie na OLX
  • morele.net – sklep z elektroniką. Marketplace, gdzie firmy mogą wystawiać elektornikę i inne produkty do sprzedaży
  • Allegro – największy marketplace w polsce.
  • Empik – autorski marketplace, portla do sprzedaży produktów dla klientów empika
  • eBay – działający na całym świecie portal do sprzedawania swoich produktów komercyjnie. Dużo osób mieszkających w angli korzysta w eBeya
  • Amazon – globalny potentat marketplace z USA. Pozwala na sprzedaż produktów na cały świat.

Porady dla sprzedających na marketplace

Sprzedaż na marketplace to świetny pomysł na biznes w e-commerce na samym początku. Pamiętaj jednak że, na marketplace jest duża konkurencja. Twoją konkurencją mogą osoby oraz firmy. Produkty sprzedawane zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Zadbaj o to by dobrze zaprezentować swoje pomysły i produkty podążając za trendami. Jest to bardzo ważne w przypadku sprzedaży internetowej na rynku e-commerce. Możesz walczyć dostępnością i ceną produktów jednak odradzam to, ponieważ na dłuższą metę to nie będzie rozwiązywało problemu dużej konkurencji, a w konsekwencji doporwadzi Twoją sprzedaż do ruiny. Przedstawiaj w sposób jasny i klarowny warunki sprzedaży. Nie ograniczaj się do jednego marketplace. Jeżeli sprzedajesz na Allegro, zacznij sprzedawać na erli, empik czy morele.net. Ostatnio dużą popularnością cieszy się eBay. eBay to największy z kilku największych platform marketplace na  świecie. Dostarczaj wysoką jakość obsługi klienta do sprzedawanych produktów i usług. Rozważ sprzedaż na platformie facebook. Pamiętaj, że na facebook marketplace liczy się indywidualna obsługa klienta przez wiaodmości prywatne i to tam odbywa się sprzedaż. Zadbaj by wysyłka była wysyłana i docierała do Twoich klientów w terminie przez Ciebie podanym przy ogłoszeniu/ofercie. Możesz wystawiać swoje produkty bezpośrednio na ceneo. Zwróć uwage na sprzedaż produktów w kategorii dziecko czy elektronika. Dom i ogród. Możesz zacząć od sprzedaży książek co może byc dobrym rozwiązaniem dla np. Twojej księgarni, którą prowadzisz lokalnie lub stacjonarnie.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?