Jak zaimportować produkty z pliku XML do sklepu internetowego. Import produktów z pliku do sklepu internetowego. 

19 marca 2023

Import produktów z pliku XML do sklepu internetowego

Prowadząc sprzedaż internetową na własnym sklepie internetowym warto automatyzować procesy wspomagające naszą sprzedaż. Jedną z podstawowych oraz niezbędnych automatyzacji jest masowy import produktów do naszego sklepu internetowego. Możemy wykonać import za pomocą odpowiedniego modułu do naszego sklepu oraz pliku XML np. od hurtowni. Poniżej przedstawię Tobie czym jest plik XML, co zawiera plik XML. Dlaczego warto korzystać z importu produktów z pliku XML oraz jak wykonać import produktów dla sklepu internetowego na PrestaShop. 

Co to jest plik XML?

Plik XML to plik o rozszerzeniu .xml napisany o określonej strukturze kodu. Pliki XML są często wykorzystywane w polskich biznesach. Przykładem wykorzystania pliku XML w polskim biznesie jest branża e-commerce. W branży e-commerce pliki XML służą jako tak zwane feedy produktowe. Plik XML zwany również feedem produktowy  zawiera wszystkie najpotrzebniejsze dane o produktach. Dzięki plikowi XML jesteśmy w stanie zaimportować masowo produkty, znajdujące się w pliku do naszego sklepu internetowego. Niezbędną rzeczą do wykonania importu z pliku XML do naszego sklepu będzie posiadanie odpowiedniego modułu, integracji z odpowiednim importerem dla naszego sklepu. 

Co zawiera plik XML

Pliki XML często udostępniane są przez polskie hurtownie. Hurtownie tworzą pliki XML, w których zawierają dane o swoich produktach. Dzięki takim danym jesteśmy  w stanie zaimportować masowo wiele produktów wraz z danymi o nich w, krótkim czasie co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu. Plik może zawierać następujące dane o produktach:

 • Nazwę produktu
 • Kod EAN produktu
 • Kod SKU produktu
 • Cenę netto
 • Cenę brutto
 • Cenę zakupu
 • Stany magazynowe
 • Kategoria produktu
 • Procentową wartość stawki podatku VAT
 • Opis produktu
 • Koszt wysyłki
 • Przewoźnika produktu
 • Wagę oraz wymiary produktu

Jak importować produkty do sklepu internetowego z pliku XML hurtowni?

W zależności, z jakiego oprogramowania lub platformy e-commerce korzystasz większość platform ma możliwość importu i aktualizacji produktów z pliku XML.

Do takiego oprogramowania zaliczamy:

 • WordPress WooCommerce
 • Sky-Shop
 • TakeDrop
 • Shopify
 • Shopware
 • PrestaShop
 • RedCart

Do wgrania produktów do swojego sklepu będzie potrzebna wtyczka lub odpowiedni moduł importer który nam to umożliwi. Takie wtyczki lub moduły są zazwyczaj płatne. Ceny poszczególnych wtyczek zaczynają się od 100 zł a kończą nawet 800 zł w zależności od oprogramowania sklepu. Posiadając już taką wtyczkę lub moduł musimy wejść do panelu zarządzania sklepem oraz w sam moduł, wtyczkę. 

Rodzaje importerów dla plików XML dla PrestaShop

Abyś mógł zrozumieć na czym polega import produktów z pliku XML posłużę się przykładem importu oraz modułu importera dla platformy, oprogramowania PrestaShop. PrestaShop jest popularnym silnikiem dla sklepów e-commerce, dzięki czemu na polskim rynki istnieje kilka modułów importera godnych polecenia. Jednym z nich jest moduł od firmy PrestaShow – dobry, solidny oraz zaawanasowany importer, który pozwoli nam na sprawny import oraz aktualizację produktów z pliku XML. 

Jak zaimportować produkty z XML za pomocą importera od PrestaShow?

Przed przystąpieniem do importu produktów musimy najpierw skonfigurować plik XML, zaznaczyć jakiego typu oraz, które dane ma importer importować. Posiadając przygotowany plik musimy dokonać mapowania pól z pliku XML i przypisać je odpowiednio do pól w PrestaShop. Odpowiednio np. cena brutto 123 zł z pliku XML przypisać w PrestaShop do pola cena brutto. Po zmapowaniu wszystkich odpowiednich pól w pliku możemy przystąpić do importu produktów. Import może trwać od kilku do kilkunastu minut w zależności od tego jak mamy wydajny serwer oraz ile produktów importujemy czy to 500 produktów czy 10000. Po tym czasie produkty zostaną zaimportowane do sklepu.

Aktualizacja produktów z pliku XML

Po zaimportowaniu produktów z pliku XML do naszego sklepu należy dodać plik i dokonać konfiguracji drugiego takiego samego pliku XML w importerze z wyborem opcji aktualizacji produktów. Dzięki możemy zmapować tylko pole cen oraz stanów magazynowych, a następnie dodać je do zadań CRON na naszym serwerze, dzięki czemu przy ustawieniu aktualizacji zadań CRON co 15 min. możemy aktualizować nasze stany magazynowe i ceny produktów z pliku. Pozwoli nam na posiadanie aktualnej oferty produktów.

 

Dlaczego warto używać masowego importu produktów z pliku XML do sklepu internetowego?

Kiedy wiesz czym jest plik XML zawierający produkty oraz dane o nich. Wiesz jak zaimportować plik XML na przykładzie sklepu na oprogramowaniu PrestaShop wiesz, że możesz zaoszczędzić wiele czasu oraz uniknąć nie potrzebnej żmudnej pracy. Dzięki importowi możesz również stale rozszerzać swoją ofertę sklepu internetowego. Import produktów z pliku XML świetnie się sprawdzi, a wręcz jest niezbędny podczas sprzedaży internetowej w modelu Dropshipping. 

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?