Jak opublikować wpis na blogu WORDPRESS?

13 lutego 2023

Wielu z nas marzy, aby zostać blogerem i zbudować rzeszę powracających czytelników. Zanim jednak to nastąpi musimy nauczyć się wielu aspektów technicznych dotyczących prowadzenia bloga.

W tym artykule poruszymy kwestie systemu CMS wordpress i instrukcji jak opublikować wpis na blogu. Dzięki temu będziesz znać podstawy blogowania i umożliwi Ci to wystartowanie z pisaniem artykułów na bloga.

Od czego zacząć – domena, hosting, instalacja wordpressa

Zanim opublikujemy swój pierwszy wpis musimy wymyśleć i zakupić domenę dla Twojego bloga. W moim przypadku domena to tomaszguzik.pl w twoim może to być np. blogpodrozniczy.pl itd.

Kiedy masz już wybraną domenę zakup ją np. w tym serwisie, oraz dobierz sobie hosting. Kiedy masz już zakupiony hosting i domenę skorzystaj z wygodnego instalatora aplikacji wordpress.

Dzięki temu już po kilkunastu minutach będziesz cieszyć się zainstalowanym wordpressem. Kiedy zalogujesz się w panelu wordpress musisz wybrać motyw, skonfigurować najbardziej potrzebne wtyczki i możesz brać się za dodawanie wpisów na blogu.

<<< Tutaj kupisz domenę i hosting na najkorzystniejszych warunkach >>>

Z jakich elementów powinien składać się artykuł na blogu?

Każdy artykuł powinien mieć swój tytuł redakcyjny i tytuł SEO (meta title), oraz opis meta description. Przed publikacją wpisu musimy też wymyśleć slug artykułu, czyli to jak dany link będzie wyglądał w pasku przeglądarki URL.

WordPress pozwala nam również przypisać artykuł do kategorii, oraz nadać tagi. Tagi dzisiaj są już nieużywane pod kątem pozycjonowania SEO, ale nadanie właściwej kategorii jak najbardziej wesprze Twoje działania dla użytkownika i dla przeglądarki. Możemy też w panelu edycji wpisu dodać obrazek wyróżniający, który będzie wyświetlał się jako obrazek wpisu, oraz ten sam obrazek automatycznie będzie zaciągany przy publikacji wpisu na social media typu facebook, linkedin, twitter. 

Oprócz wyżej wymienionych elementów mamy również coś takiego jak zajawka. Zajawka artykułu ma przekonać użytkownika do kliknięcia w dany kafelek na blogu, aby ten został przeniesiony na właściwy URL pełnego artykułu do przeczytania.

W edycji artykułu możemy też włączyć lub wyłączyć sekcję komentarzy. Komentarze również mogą być czynnikiem rankingowym SEO, jednak nie zawsze blogerzy życzą sobie, aby ich wpisy mogły być komentowane

jak wybrac kategorie i obrazek wyrozniajacy wordpress

Jak napisać artykuł na bloga WordPress?

Nie jest sztuką napisać jakikolwiek artykuł na bloga. Sztuką jest stworzyć treść, która będzie chętnie czytana i lubiana zarówno przez czytelników jak i wyszukiwarki. Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie tematów artykułów przy użyciu planera słów kluczowych google ads i senuto, a następnie przeniesienia tych danych do narzędzi contai i surfer seo. Tam zbudujemy artykuł z odpowiednim nasyceniem fraz kluczowych i otrzymamy wsparcie jakie nagłówki h2 użyć w artykule, aby wysoko się pozycjonował. Finalnie skończony artykuł możemy jeszcze zoptymalizować przy pomocy yoast seo – wtyczki do wordpressa.

Zadbajmy o odpowiednią ilość akapitów, ilości znaków tak aby artykuł miał potencjał na konkurowanie w wynikach wyszukiwania. Do artykułu możemy dodawać inne media jak filmy, grafiki, zdjęcia, czy też kod html z wgranym np. podcastem. Pamiętajmy o odpowiednim atrybucie alt tekst alternatywny do grafik i zdjęć. Dodajmy materiały wideo z youtube dzięki czemu wesprzemy nasze działania w 2 największych wyszukiwarkach Google i Youtube. 

Pamiętajmy, aby tekst który publikujemy był na maxa wartościowy dla użytkownika. W pierwszej kolejności myśl o użytkowniku, a dopiero później o wyszukiwarkach. Dobry wpis na bloga powinien spełniać obydwa te kryteria, ale przede wszystkim rozwiązuj problem użytkownika który zaufał Ci i zdecydował się wejść na twoją stronę www.

Przykładowa konstrukcja artykułu pod kątem wyszukiwarek

<h1> 

<h2>

<h2>

<h2>

<h2>

<h3>

<h3>

<h3>

<h2>

kk Star Ratings – Rich snippets – darmowa wtyczka do zostawiania ocen twoich artykułów w postaci gwiazdek, które widoczne są w wyszukiwarce

Aby twój wpis miał większe szanse na wyróżnienie się z pośród wszystkich artykułów konkurencji możesz dodać gwiazdki z ocenami tzw. rich snippets. Służy do tego darmowa wtyczka kk Star Ratings. Dzięki temu twój artykuł w wyszukiwarce będzie miał gwiazdki. Co powinno w teorii podnieść współczynnik CTR. 

Po zainstalowaniu wtyczki możesz wybrać, gdzie mają wyświetlać się gwiazdki w artykułach. Na górze, na dole itd.

gwiazdki rich snippets w wynikach wyszukiwania

Yoast Seo – wtyczka do pozycjonowania SEO Twoich artykułów

Yoast seo to wtyczka wspomagająca Twoje działania marketingowe, a konkretnie pozycjonowanie strony. Za pomocą edytora możesz zmienić meta title, meta description, oraz slug czyli konstrukcje twojego linka URL. (podstrony).

Dodatkowo otrzymasz podpowiedzi co należy poprawić w twoim artykule, aby lepiej się pozycjonował. Ja osobiście wtyczki yoast używam tylko do mapy witryny, i zmieniania meta title, meta description i slug ponieważ optymalizacje tekstu robię w narzędziu contai.

wtyczka yoast seo w praktyce

LuckyWP Table of Contents – wtyczka do tworzenia spisów treści Twoich artykułów

Wtyczka LuckyWp Table of Contents stworzy w sposób automatyczny spis treści naszych artykułów. Dzięki temu oszczędzimy masę czasu. Wtyczka sama sprawdzi nagłówki i stworzy na ich podstatwie spis treści. Elementy w spisie treści będą podlinkowane i ich kliknięcie sprawi, że automatycznie zostaniemy przescrollowani we właściwe miejsce artykułu. Mega skraca to czas pracy nad idealnym artykułem i wspiera nasz portal pod kątem UX.

Pamiętaj, że do prawidłowego funkcjonowania wtyczki potrzebujesz mieć odpowiednio oznaczone nagłówki h2,h3 na stronie.

spis tresci artykulu na blogu wordpress

Jak dodać wpis na blogu?

 1. Wejdź w kokpit WordPressa
 2. Udaj się do zakładki Wpisy
 3. Dodaj Nowy
 4. Nadaj tytuł artykułu
 5. Nadaj Meta title – tytuł seo
 6. Nadaj slug
 7. Nadaj meta description
 8. Zrób Zajawkę wpisu
 9. Dodaj obrazek wyróżniający
 10. Wejdź w edytor i skopiuj artykuł stworzony w contai lub serferseo
 11. Dodaj multimedia
 12. Sprawdź spis treści
 13. Dodaj linkowanie zewnętrzne
 14. Dodaj wezwanie do działania CTA, aby artykuł przynosił konwersje biznesowe

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?