Jaka platforma e-commerce na sklep internetowy?

19 marca 2023

Wybór platformy e-commerce

W dzisiejszym artykule opowiem Tobie jakie wyróżniamy typy i rodzaje platform e-commerce. Która platforma jest odpowiednia dla danej sprzedaży. Podam tutaj kilka przykładów biznesu e-commerce. Po przeczytaniu tego artykuły będzie wiedzieć jaką platformę wybrać dla swojego sklepu internetowego, tak by Twój sklep był odbierany przez Twoich klientów jako profesjonalny, godny zaufania oraz godny dokonania w nim zakupów.

 

Jakie oprogramowanie e-commerce wybrać

Chcąc prowadzić sklep internetowy musimy wybrać platformę sklepową, na której będziem sprzedawać. Ważnym elementem podczas wyboru platformy jest to by sklep posiadał intuicyjny panel administracyjny. Ważne by platforma była dobrze dostosowana do wymagń sprzedawcy tak by właściciel sklepu dobrze czuł się korzystając i posiadając swoje oprogramowanie sklepu internetowego. W tym artykule pokaże Ci oprogramowanie, platformy e-commerce dla małych i średnich sklepów, a także dużych sklepów.

Rodzaje platform e-commerce dla Twojego sklepu

W branży e-commerce wyrózniamy 2 rodzaje platform do sprzedaży internetowej. Pierszą z nich są bezpłatne platformy e-commerce w oparciu o model open source. Drugim typem, rodzajem jest sklep internetowy na abonament – platform SaaS. Open Source to darmowy silnik sklepu, który wymaga tylko dobrego hostingu oraz domenty. O ile posiadamy wiedzę techniczną i będzie umieli dostsować taki sklep pod swoje wymagani sklep może być darmowy. Jeżeli jednak nie posiadamy takiej wiedzy będzie konieczne zatrudnie specjalisty, która stowrzy oraz dostosuje z nas swój pierwszy sklep internetowy. Ceny za stworzenie sklepu internetowego zaczynają się od 2 000 tys. zł, a mogą kończyć się nawet na 100 tys. złotych netto. E-commerce typu SaaS to model, w którym płacimy co miesiąc abonament za ustalone z góry w abonamecie funckje sklepu internetowego. Koszt takiego abonamentu może wynosić od 50 do 450 zł za miesiąc netto.

Platforma sklepu internetowego open source

Na rynku e-commerce jest wiele sklepów e-commerce opartych o silniki, platformy open source. Do najpopularniejszych platform e-commerce open source zaliczamy:

 • WordPress WooCommerce
 • PrestaShop
 • Magento 1
 • Magento 2
 • Shopware
 • OpenCart

Platformy e-commerce posiadają w modelu open source nieograniczone możliwość dostosowania sklepu pod naszego indywidualne wymagania. Pamiętaj, że gdy zlecasz stworzenie sklepu od podstaw na open source należy zadbać o późniejsze wsparcie techniczne sklepu w celu konserwacji go. Jeżeli chcesz korzystać z profesjonalnego sklepu internetowego wybierz oprogramowanie sklepu na platformie open source. Osobiście najbardziej polecam posiadanie sklepu internetowego na PrestaShop lub Shopware.

Sklep internetowy na abonament

Dostosowanie sklepu do własnych potrzeb oraz wielkości sklepu w e-commerce jest jednym z najważniejszych elementów budowania własnego biznesu online w oparciu o e-commerce. Niestety platformy SaaS e-commerce w polsce nie umożliwiają indywidualnego dostosowania sklepu tak jak w przypadku Open Source. Zbudowanie sklepu na podstawie platform SaaS ma też zalety, ponieważ nie musimy się martwić o kwestie techniczne. Płacąc abonament mam gwarancję ciągłego działania naszego sklepu 24/7. Na platoformach typu SaaS możesz zbudować system e-commerce oparty o prosty sklep. Najpopularniejsze platformy e-commerce w polsce typu SaaS to:

 • Sky Shop
 • Shoper
 • Shoplo
 • Shopify
 • Redcart
 • TakeDrop

Którą platformę wybrać dla małego sklepu?

Jeżeli jesteś małym sklepem internetowym. Nie realizujesz kilku tys. zamówień miesięcznie rozważ pójście w kierunku platformy abonamentowe. Jeżeli posiadasz sklep na facebooku możesz, a chcesz rozwinąć swoją sprzedaż również postaw na platformy abonamentowe SaaS. Polecam wybrać oprogramowanie e-commerce SaaS w Sky-Shop lub Shopify. Pamiętaj, również jeżeli masz środku możesz również zainwestować je w platformę open source.

Którą platformę wybrać dla dużego sklepu?

Jeżeli jesteś średnim lub dużym sklepem internetowym rozważ postawienie sklepu na platformie open source. Pozwoli ci to na szybkim rozwoju sklepu. Jeżeli realziujesz dużo zamówień miesięcznie będzie to dla Ciebie najlepszy wybór. Sprawdź darmową platformę e-commerce PrestaShop lub Shopware. Zatrudnij specjalistę, który dostosuje sklep open source na danej plaformie do Twoich wymagań dotyczacych sprzedaży.

Podsumowanie

Jeżeli jesteś początkujący lub początkująca w branży e-commerce, a chcesz założyć sklep internetowy dobór odpowiedniej platform e-commerce jest niezbędny pod kątem obsługi sklepu internetowego. Rynek e-commerce rozwija się. Dobre rozwiązania e-commerce są na wagę złota. W przypadku e-commerce dobrze dobrana platforma pozwala na uruchomienie sklepu online nawet, gdy prowadzisz sklep stacjonarny. Sklep internetowy oparty o platform SaaS jest dobry, ale ma ograniczone funkcje. Jest tani w porównaniu z open source. Sklep typu open source oferuje nieograniczone funkcje, ale jest droższy w stworzeniu, a następnie w utrzyamniu go. Jeżeli jesteś średnim lub dużym sklepem wybierze open source. Jeżeli nie wiesz jaką platformę wybrać na sklep internetowy, nie wiesz jakie działania umożliwiające założenie własnego sklepu podjąć skontaktuj się ze mną, a mój zespół ds. e-commerce doradzi Ci jaki sklep oraz jaka platforma jest najlepsza dla Twojego biznesu.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?