Czym jest dropshipping? Jak działa dropshipping? Jak dobrze zaplanować biznes w modelu dropshipping w 2023

19 marca 2023

Czym jest dropshipping?  Model biznesowy z dowolnego miejsca na ziemi? Dropshipping krok po kroku

Za pewnie jeżeli interesujesz się szeroko pojątą branżą e-commerce słyszałeś o modelu sprzedaży dropshhiping. Jest to model  logistyczny, który pozwala na prowadzenie sklepu internetowego oraz rozpoczęcie sprzedaży, z dowolnego miejsca na ziemi bez inwestowania dużej sumy pieniędzy w zatowarowanie się. Dzięki temu modelowi jesteś w stanie zacząć sprzedawać lub przetestować siebie w roli sprzedawcy ograniczając ryzyko biznesowe. Dropshipping stanowi świetny sposób na rozpoczęcie swoich pierwszych kroków w branży e-commerce. Jest on przeznaczony zarówno dla osób początkujących jak i zaawanasowanych w sprzedaży.

Jak działa dropshipping? Jak zacząć dropshipping? 

Na pytanie jak zacząć dropshipping odpowiadam tak: dropshiping to nic innego jak sprzedaż internetowa. Różnica między sprzedażą internetową tradycyjną, w której musimy magazynować asortyment polega na przeniesieniu odpowieialności za wysyłkę towaru na hurtownię lub producenta, z którym nawiązujemy współpracę. Aby zobrazować ci dobrze model dropshippingu posłużę się przykładem. Hurtownia, która sprzedaje kurtki zimowe oferuje współpracę w modelu dropshipping. Ty chcesz zacząć sprzedawać te kurtki zimowe w dropshippingu. Na początku musisz nawiązać współpracę z tą hurtownią. Następnie założyć własny sklep internetowy lub sprzedawać na marketplace typu allegro. Musisz wystawić ten produkt na sklepie lub allegro, zrobić opis produktu, nazwę, dodać zdjęcia i ustalić cenę. W momencie, gdy klient zamówi u ciebie ten produkt czyli kurtkę ty składasz zamówienie u hurtowni wpisując dane do wysyłki klienta, który złożył zamówienie na tę kurtkę w twoim sklepie. Następnie opłacasz zamówienie. Hurtownia wysyła tę kurtkę do Twojego klienta. Twoim zyskiem jest różnica między narzutem, który dodałeś do ceny z hurtowni. Np. kurtka w hurtowni kosztuje 100 zł netto + 20% narzutu + cena netto wynosi 120 zł mnoższysz razy 23% podatek VAT wychodzi 147,60 zł brutto. Twoim zyskiem jest te 20%.

Gdzie sprzedawać produkty w dropshippingu bez własnego magazynu? Dropshipping, a sklep internetowy

Produkty, które sprzedajesz w modelu dropshipping możesz sprzedawć na własnym sklepie internetowym lub portalach marketplace typu allegor, empik czy erli. Na początek dobrą metodą sprzedaży będzie sprzedaż na allegro. Pozwoli ci to na wystawienie swojej oferty oraz dotarcie do wielu klientów, którzy codziennie odwiedzają ten serwis. Drugim miejscem, gdzie możesz sprzedawać swoje produkty jest własny sklep internetowy. Własny sklep internetowy jest dobry, ponieważ nie musisz płacić prowizji od sprzedaży. Wymaga jednak on sporej inwestycji w marketing internetowy sklepu. 

Wady dropshippingu

Dropshipping posiada wiele wad i zalet. Wiele osób, które zajmują się nauką innych o dropshippingu nie mówi o wadach, które ten model posiada. Poniżej znajdziesz listę wad oraz zalet dropshippingu:

 • Brak kontroli nad wysyłanym przez hurtownię produktu do Twojego klienta
 • Ogromna konkurencja
 • Duże nakłady na budżet marketingowy
 • W 70% przypadkach zwroty musisz przyjąć do siebie. Dropshipping wiąże się z ponoszem odpowiedzialność za zwracany towar i jego dalszą odsprzedaż. 

Zalety biznesu w dropshippingu

Poniżej znajdziesz zalety biznesu w dropshippingu:

 • Pozwala na rozpoczęcie sprzedaży online bez inwestycji w zatowarowanie
 • Możesz działać w tym modelu z dowolnego miejsca posiadając dostęp do komputera i internetu
 • Pozwala testować produkty, które np. chcemy wprowadzić do swojej sprzedaży tradycyjnej. Może być swego rodzaju sposbem na testy produktów
 • Zarobki są nielimitowane. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania i ilość włożonej pracy w sprzedaż internetową.
 • Możesz prowadzić ąsprzedaż swoich produktów na wielu kanałach
 • Nie musisz posiadać powierzchni magazynowej
 • Nie musisz magazynować sprzedawanych przez siebie produktów
 • Niski próg wejścia
 • Pozwala uniknąć kosztów związanych z zatowarowaniem się w przypadku tradycyjne sprzedaży online
 • Możliwość automatyzacji sprzedaży 

Jak zacząć sprzedawać w modelu dropshipping? Wykonaj następujące czynności:

 • Zdecyduj co chcesz sprzedawać
 • Nisza – znajdź swoją niszę w e-commerce
 • Znajdź produty dostosowane do Twojej niszy
 • Gdzie chcesz sprzedawać czy będzie to allegro czy własny sklep internetowy
 • Skąd weźmiesz produkty. Poszukaj dobrego i sprawdzonego hurtownika, dostawcy lub producenta
 • Załóż konto na allegro, lub zleć wykonanie sklepu internetowego
 • Wystaw swoje produkty
 • Promuj, reklamuj swoje produkty
 • Realizuj zamówienia.
 • Dbaj o jakość obsługi klientów

  Integracja sklepu internetowego z hurtownią jeżeli chcesz prowadzić z dowolnego miejsca na ziemi swoją sprzedaż

  Jeżeli chcesz sprzedawać produkty niezaleznie od miejsca, w którym się znajdujesz będzie musiał lub musiała zadbać o dobrą integrację sklepu internetowego z hurtownią dropshippingową. Jeżeli posiadasz sklep interneotwy na WooCommerce, PrestaShop, Sky-Shop lub Shopify możesz swój sklep połączyć  z Baselinkerem. Baselinker to integrator, który łączy sklepy internetowe z hurtowniami. Dzięki temu będziecie mogli wystawiać wiele produktów z hurtowni z Baselinker do własnego sklepu internetowego. Zaoszczędzicie dzięki temu ogromną ilość czasu oraz zautomatyzujecie proces sprzedaży. Baselinker to dzisiejszy must have w polskim e-commerce. Musisz go posiadać jako właściciel sklepu internetowego w modeulu dropshipping. Posiadając integrację Baselinker ze swoim sklepem możesz śmiało wystawiać produkty i zacząć swoją sprzedaż!

  Podsumowanie

  Podsumowując. Sprzedaż w internecie w modelu dropshipping nie łatwa. Wymaga współpracy z hurtowniami., Dużą zaletą jest wysyłka produktów bezpośrednio z magazynu hurtowni. Musisz zadbać o indydwidualne ustawione ceny produktów. Musisz wybrać formę sprzedaży internetowej. Zdecydować, gdzie chcesz sprzedawać produkty. Jak wiesz dropshipping posiada zalety i wady. Zalet jest więcej. Wad jest mniej, jednak mogą być one dla Ciebie na początku wyzwaniem. Warto wejść w model dropshipping zaczynając swoją przygodę ze sprzedażą internetową. Możesz wykorzystać dropshipping jako tester produktów do swojej tradycyjnej sprzedaży. Musisz zadbać o dobrze wykonany sklep internetowy oraz dobrze wykonaną integrację z hurtowniami dropshippingowymi.

  Tomasz Guzik

  Co jeszcze warto przeczytać?