Afiliacja co to? Czym jest? Jak Zacząć Na Niej Zarabiać?

13 lutego 2023

Wielu z Was pewnie słyszało w swoim życiu termin afiliacja. Czym jest ta cała afiliacja i w jaki sposób Ty drogi czytelniku możesz na niej zarabiać. Ten artykuł to kompedium wiedzy od A do Z, który wytłumaczy Ci czym są dokładnie programy partnerskie (afiliacyjne) i jakie są metody na zarabianie w ten sposób.

Afiliacja – co to?

Zacznijmy od mojej definicji czym jest afiliacja. Afiliacja to zarabianie na polecaniu usług, produktów. Czerpiemy przychody z czegoś czego fizycznie nie posiadamy. Możemy promować np. jakieś oprogramowanie, gdzie twórcy dzielą się z nami przychodami w zamian za to, że dzięki nam sprzedają więcej. Najczęściej afiliacja jest rozliczana na podstawie tego kto kliknął w nasz link i później dokonał transakcji. Dzięki temu twórcy oprogramowania, produktu, usługi dzielą się z nami prowizją. 

Prowizje są różne. Niektórzy wypłacają stałą kwotę za zrealizowanie transakcji. Inni dzielą się %. Np. 30% od każdej sprzedaży. Jest to świetne w przypadku sprzedaży oprogramowania, gdzie jeden klient odnawia licencje co miesiąc, dzięki temu my czerpiemy przychody pasywne każdego miesiąca, a jednocześnie stale rozwijamy strukturę pozyskując kolejnych partnerów.

Afiliacja – jak zacząć?

Jest kilka sposobów na to, aby zacząć zarabiać na marketingu afiliacyjnym. Możemy działać aktywnie polecając usługi 1:1. Np. polecamy znajomym utworzenie konta bankowego i za każde założenie konta otrzymujemy 100 zł. Nie jest to jednak skalowalna metoda. Bardziej dochodową metodą, która wymaga większej ilości pracy jest zbudowanie ruchu organicznego w wyszukiwarkach, który później możemy dopalać reklamą płatną.

Na czym to wszystko polega? Tworzymy artykuły eksperckie np. na swojego bloga, oraz kręcimy materiały wideo na youtube. Nasze treści z czasem zaczynają gromadzić pasywny ruch z wyszukiwarek. Dzięki temu każdego dnia ktoś wpada na nasze materiały i dokonuje rejestracji. Część z użytkowników skorzysta z płatnych planów lub kupi produkty, a my pasywnie będziemy zyskiwać coraz wyższe przychody i budować większe struktury.

Obie drogi mogą być bardzo dochodowe. Ja jednak dużo bardziej polecam metodę nr 2. Ponieważ pozwala na zbudowanie skali i kiedy dojdziemy do pewnego poziomu zaczniemy czerpać przychody w 100% pasywnie bez naszego udziału. A o to chyba przecież chodzi w zarabianiu online 🙂 

Większość PP rozlicza się ze swoimi partnerami na podstawie metryki cps (cost per sale), czyli prowizja jest naliczana w momencie sprzedaży. W afiliacji są znane też inne modele jednak ten jest zdecydowanie najpopularniejszy i najbezpieczniejszy dla wydawcy takiego programu. Firma może również zaproponować Ci rozliczenie za wypełnienie formularza z danymi kontaktowymi. Ktoś może zapisać się na stronie landing page, reklamodawca otrzymuje dane i może zadziać się sprzedaż, a my otrzymujemy prowizję za pozyskanie tzw. leada. Modele rozliczeń są różne. Niektóre z nich wymagają wykonania określonej akcji przez użytkownika jak właśnie wejście na daną stronę lub pozostawienie danych kontaktowych email lub telefon, czy też zapisanie się do newslettera.

Jak wybrać program partnerski?

Kiedy podjęliśmy decyzję, że chcemy zająć się programami partnerskimi (wymiennie nazywanymi afiliacją) przychodzi czas na wybranie wydawcy, produktu lub usługi którą chcemy zareklamować. Mamy tu wiele serwisów, które zrzeszają wiele różnych programów partnerskich. Są też firmy które mają swoje indywidualne programy afiliacyjne i nie są nigdzie zrzeszone.

Zastanów się w jakiej niszy chcesz działać i rozwijać swoje social media, a następnie wybierz pod to reklamodawców którzy dostarczą Ci produkt bądź usługę. Na dobry start załóż witrynę www na której będziesz umieszczać linki. Pozakładaj profile w mediach społecznościowych i przemyśl strategię. 

Nie próbuj na siłę wybierać produktów i partnerstw tylko na podstawie wysokiej prowizji. Promuj coś na czym się znasz. Co uważasz za jakościowe. Gdzie będziesz mógł z ręką na sercu powiedzieć, że to jest dobry produkt. Dużo łatwiej sprzedaje się coś z czym się utożsamiasz i sam z tego korzystasz.

Ile można zarobić na afiliacji?

Skala zarobków będzie zależała od tego, czy zdecydujesz się działać lokalnie w Polsce, czy może chcesz wyjść z marketingiem na rynek anglojęzyczny. Tworząc content po angielsku możesz liczyć nawet na kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie. W USA są znacznie wyższe stawki, jednak wiąże się to również z dużo większą konkurencją. Jednak jeżeli uda Ci się przebić możesz liczyć na dużo wyższe zasięgi swoich materiałów. Nawet w specjalistycznych niszach możesz osiągać kilkaset tysięcy wyświetleń.

W Polsce będąc osobą średnio-zaawansowaną po 2 latach pracy myślę że możesz liczyć na te przysłowiowe kilkanaście tysięcy PLN miesięcznie pasywnego przychodu. Działając globalnie zarobki mogą iść w dziesiątkach tysięcy, a najlepsi w setkach. Jeśli jesteś na początku swojej drogi możesz liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki na poziomie kilkuset zł miesięcznie. Jednak jeśli będziesz sumiennie pracował i stale rozwijał swoje zasięgi i know how to z czasem twoje zarobki będą wzrastać, a struktury będą coraz potężniejsze.

Czy sam mogę robić zakupy ze swoich linków afiliacyjnych?

W niektórych przypadkach regulamin danej sieci afiliacyjnej zabrania takich zakupów. W praktyce jednak większość systemów tego nie weryfikuje. Wiele sieci będzie się na to zgadzało i nie będzie z tym najmniejszych problemów.

Dowiedz się dokładnie jakie są zapisy regulaminu danego programu i sprawdź, czy pozwala on na podjęcie takich kroków. Upewnij się zanim zrealizujesz zakup, aby prowizja Ci nie przepadła.

Jak dokonać wypłaty zgromadzonych prowizji?

Każda firma ma swoją politykę dotyczącą wypłat zgromadzonych prowizji od sprzedaży. Zazwyczaj każdy sprzedawca ma określone limity, które musi przekroczyć aby mieć możliwość dokonania wypłaty. W niektórych firmach przychody z afiliacji można wypłacać bez żadnych limitów i zostanie nam wypłacone nawet kilka $ po przekroczeniu okresu rozliczeniowego np. kwartalnie lub 1x w miesiącu, a w innych programach będzie trzeba spełnić kryteria progu na poziomie np. 100$. Wszystko to jest kwestia mocno indywidualna i zależna od wydawcy. 

Dlaczego warto zarabiać na afiliacji?

Uważam, że afiliacja to świetny model biznesowy zarówno jako główne źródło dochodu jak również jako coś dodatkowego do głównej naszej działalności. Ja np. prowadząc agencję reklamową korzystam chętnie z afiliacji podpinając moich klientów w różne oprogramowanie z którego i tak byśmy korzystali. Dzięki temu zyskuje 2x klient płaci mi za pracę + otrzymuje prowizję od wydawcy. Poprzez afiliację możesz zbudować coś na kształt dochodu pasywnego, gdzie nie musisz się tym wszystkim opiekować, a kasa każdego miesiąca spływa na twoje konto. Doskonałym przykładem takiego programu afiliacyjnego jest chociażby promocja bramki płatniczej Tpay. Wystarczy, że podepniesz klienta na sklep internetowy do takiej bramki i będziesz czerpać pasywne dochody przez całą żywotność tego sklepu do momentu w którym klient przestanie korzystać z bramki. Może to być okres wielu lat do przodu. Zgodnie z definicją jest to coś na kształt dochodów pasywnych, które cały czas możemy powiększać podpinając większą ilość partnerów do programu.

Model marketingowy jest bardzo przyjazny i prosty w obsłudze. Wystarczy, że założymy konto w danym systemie i wygenerujemy unikalny link url do którego będą przypisywane nasze transakcje wygenerowane na podstawie tego linku. Nie trzeba być osobą techniczną, aby zacząć. Możemy wykonywać pracę w 100% zdalnie, bez wychodzenia z domu. Nie potrzebujemy nawet własnej strony internetowej chociaż uważam, że bardzo się ona nam przyda. Do tego modelu nie potrzebujemy działalności gospodarczej, a urząd skarbowy podpowie nam jak rozliczać przychody z tego tytułu nawet będąc osobą fizyczną. Mechanizm afiliacji jest opodatkowany formą ryczałtu.

Mamy dużą dowolność dotyczącą co dokładnie promujemy. Nawet Amazon ma swój własny program, gdzie możemy sprzedawać produkty fizyczne i otrzymywać zamian za prowizję od sprzedaży.

Marketing afiliacyjny – jak osiągać ponadprzeciętne rezultaty?

Najlepsi w branży zarabiają w oparciu o swój serwis np. własny blog lub tradycyjna strona internetowa. Jeżeli chcesz zwiększyć sprzedaż warto również budować bazy mailingowe, aby szybko komunikować się ze swoją społecznością gdy na rynku pojawi się nowa atrakcyjna oferta. Świetnym sposobem na zarabianie może być dołączanie do programów, które są wielopoziome. Oznacza to, że osoby pod nami w strukturze również generują dla nas pieniądze. Wtedy możemy wejść w rolę edukatora i uczyć innych jak zarabiać dużo na afiliacji, bo po prostu będzie nam się to bardzo opłacało. Cały proces edukacji możemy zautomatyzować korzystając z wideo i newslettera, czy też stron landing page z instrukcjami. Dzięki temu nasz biznes się kręci, a naszym zadaniem jest pozyskiwanie ruchu na swoje strony lądowania. Jest to kwintesencja działania online i sama przyjemność patrzenia jak statystyki rosną.

Osoby osiągające ponadprzeciętne wyniki nie boją się nagrywać recenzji, porównań i tutoriali. Dzięki temu przechwytują ruch od ludzi, którzy szukają rozwiązania jakiegoś problemu. Trafiają na twój poradnik, klikają w link i następuje rejestracja w serwisie który reklamujesz. W dużym skrócie odpowiadamy na najczęstsze pytania pisząc artykuły i nagrywając eksperckie wideo. Fajne efekty można osiągać, gdy buduje się społeczność w jakimś temacie, a ta afiliacja jest przy okazji. Dzięki temu możemy ją łączyć z innymi modelami np. sprzedażą własnych produktów i usług w oparciu o programy afiliacyjne.  Proces zarabiania prowizji poprzez polecanie to czyta przyjemność i korzyść zarówno dla osoby reklamującej jak i finalnego użytkownika. Ty przedstawiasz dobre rozwiązanie, a ktoś z tego chętnie korzysta i płaci. Jeżeli budujesz afiliacje w oparciu o wielopoziomowe struktury warto zadbać o relacje i dotarcie do swojej społeczności poprzez kilka kanałów komunikacji social media, blog, newsletter. Dzięki czemu Ci ludzie poczują się zaopiekowani i będą dowozić jeszcze lepsze wyniki poprzez promocję tego co im zarekomendujesz.

Za sukces w afiliacji odpowiada wytrwałość i nastawienie długoterminowe. Promowanie produktów i usług, które są świetnej jakości, budowanie kontaktów oraz współpracy win-win nastawionej na long-term. Zajmij się budowaniem sociali, rozwijaniem bloga, budowaniem baz mailingowych a prędzej czy później zaczniesz zarabiać bardzo dobre pieniądze.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?