Gdzie założyć swój sklep Internetowy? Woocommerce, Shopify, Shoper czy może Prestashop? – RANKING i porównanie

21 listopada 2021

Wybór platformy sklepowej nie jest prosty. Wiele firm oferuje nam założenie sklepu internetowego za pół darmo i przedstawia biznes e-commerce jako coś prostego. Jako laicy nie wiemy co dokładnie potrzebujemy i często sugerujemy się ceną nie wiedząc jakie funkcjonalności, integracje i potrzeby mamy prowadząc biznes e-commerce.

W tym artykule ocenię do jakiego przypadku dobrać jaką platformę do postawienia swojego sklepu internetowego.

Gdzie założyć sklep Internetowy – Woocommerce

Jednym z najpopularniejszym systemów CMS dla sklepów ecommerce jest wtyczka do WordPressa o nazwie Woocommerce. Jest to darmowe oprogramowanie sklepu, które pozwala nam na bardzo dużo. Koszty postawienia sklepu na Woo są zazwyczaj niskie i można posiłkować się masą fajnych szablonów.

Woocommerce jest świetny z tego względu, że posiada bogaty zasób darmowych wtyczek, które rozszerzają możliwości naszego sklepu. W porównaniu z Prestashop te różnice są ogromne i wiele rzeczy na Woo możemy dodać całkowicie bezpłatnie.

Wadą prowadzenia sklepu internetowego w oparciu o Woocommerce jest przede wszystkim podatność na włamy i wirusy. Woo to system, który stale trzeba doglądać i aktualizować.

Często więc potrzebujemy wsparcia programisty lub informatyka, który co jakiś czas będzie konserwował nasz sklep i za niską opłatą czuwał co się na nim dzieje. Oprócz tego po naszej stronie są koszty związane z wyborem hostingu i domeny co nie jest raczej zaskoczeniem.

Dzięki temu, że Woo jest rozszerzeniem WordPressa mamy tutaj potężną możliwość budowania SEO na naszym sklepie dzięki wtyczce yoast seo lub rank math seo. Możemy dowolnie tworzyć i edytować blog na wordpressie, który będzie gromadził ruch na naszej stronie internetowej.

Woo w wielu przypadkach sprawdzi się ze względu na potężną ilość integracji i rozszerzeń związanych z wysyłką produktów, fakturami, płatnościami, upsellami.

Gdzie założyć sklep internetowy – Shopify

Shopify to najpopularniejszy system dla sklepów internetowych na świecie. Potężny kombajn, który zyskuje na popularności w Polsce. Wcześniej dominował Woocommerce i nadal w wielu przypadkach dominuje jednak shopify zyskuje na znaczeniu po wprowadzeniu do tej platformy Polskich bramek płatniczych.

Shopify jest fenomenalny ze względu na potężną ilość integracji nawet większą niż w przypadku WordPressa. Bardzo intuicyjny system, który pozwala zarządzać sklepem z 1 miejsca. Prosta wysyłka newslettera z poziomu platformy, intuicyjny kreator sklepów, łatwe doinstalowywanie rozszerzeń.

Problem stanowi słabe wsparcie pod kątem polskiej społeczności i polskich poradników. Wszystkie treści jakie można znaleźć o shopify są w języku ENG co może dla części osób stanowić jakiś problem.

Mimo rozbudowanego systemu shopify prezentuje bardzo prosty panel administracyjny i przyjemne raportowanie sprzedaży w postaci notyfikacji na telefon.

Shopify jest niestety drogim systemem, który pobiera stałą opłatę miesięczną za użytkowanie + prowizja od wygenerowanej sprzedaży. W jednym z naszych biznesów używamy dedykowanej opcji shopify, gdzie płacimy aż 2 000 $ miesięcznie za korzystanie z platformy.

Są oczywiście mniejsze pakiety, ale i tak shopify jest dość drogi.

Gdzie założyć sklep internetowy – Shoper

Shoper jest w Polsce dosyć popularny. Prosty system do wyklikania sklepu internetowego w stałym niskim miesięcznym abonamencie. Shoper jako dostawca również pobiera prowizje za transakcje na naszym sklepie.

Shoper jest tani, prosty, ma Polski support który działa różnie jednak największym problemem tego systemu jest mała ilość funkcjonalności i integracji z zewnętrznymi systemami.

Stanowi to barierę nie do przejścia w wielu małych biznesach, które mają większe oczekiwania dotyczące różnych opcji, funkcji.

Problem stanowi bardziej rozbudowany upselling, czy też porzucone koszyki. Mamy sporą ilość klientów agencyjnych pracujących na shoperze jednak osobiście nie rekomendujemy go ze względu głównie na ilość integracji. Wtyczki do shopera jeżeli już są to są oczywiście płatne. W tym saas mamy wąskie możliwości dotyczące designu sklepu, przez co sklepy wyglądają bardzo podobnie.

Jeżeli masz niskie wymagania dotyczące funkcjonalności i chcesz tylko zwalidować swój biznes to shoper jako platforma e-commerce o niskiej barierze wejścia jest dobrym pomysłem. Jeżeli szukasz czegoś więcej zdecydowanie idź w kierunku Woocommerce.

Gdzie założyć sklep internetowy – Prestashop

Ostatnim oprogramowaniem do sprzedaży online, które analizuję w tym artykule jest Presta. Presta sama w sobie jest darmowa jednak posiada sporo dodatkowych rozszerzeń za które trzeba solidnie zapłacić. Własny sklep na prestashop = jednorazowy koszt za postawienie sklepu u programisty + jednorazowy koszt związany z dokupowaniem modułów, które poszerzą możliwość presty. Czasami nawet najprostsze dodatki potrafią w preście sporo kosztować.

Sklepy na Prestashop są dosyć stabilne, działają szybko, samo stworzenie sklepu nie należy do najtrudniejszych jednak sama platforma jest troszkę toporna ze względu na małą ilość integracji. Tak! Znowu kolejny system, który traci swój ogromny potencjał ze względu na małą ilość zewnętrznych integracji.

Prestashop z tego co wiem nie posiada w dalszym ciągu połączenia z systemem zapier. Presta jest dolidnym oprogramowaniem sklepu internetowego jednak drogim. Sam panel twojego sklepu jest dosyć intuicyjny i prosty w obsłudze. Edycja wyglądu sklepu również nie jest specjalnie trudna.

Jeżeli dysponujesz większym budżetem i szukasz stabilnego systemu bez potrzeby zewnętrznych integracji warto sprawdzić prestashop.

 

 

Jaką platformę wybrać pod własny sklep internetowy – podsumowanie

Która platforma sprzedażowa jest więc najlepsza? Jak się pewnie domyślasz to zależy. W artykule poruszyłem kwestie kilku najpopularniejszych platform, ale na tym nie koniec. Systemów do sprzedaży w internecie jest dziesiątki i każdy z nich jest skrojony pod innych właścicieli sklepów.

Jeżeli szukasz darmowego systemu, który jest momentami toporny, nieco trudniejszy w postawieniu i który lubi się wysypać, ale za to jest tani w utrzymaniu i ma potężną ilość wtyczek to wybierz Woocommerce.

Jeżeli wchodzisz w biznes z przytupem i szukasz bezpiecznego, stabilnego środowiska które nadaje się do szybkiego skalowania skorzystaj z Shopify.

Jeżeli jesteś na etapie testowania i walidowania swojego biznesu to tanim kosztem sprawdzisz się w boju przy użyciu Polskiego shopera.

Jeżeli masz większy budżet. Nie chcesz stresować się ciągłymi aktualizacjami i Twój biznes nie wymaga nie wiadomo jakich integracji to dobrym pomysłem może okazać się Prestashop.

Zanim podejmiesz decyzję, która pod kątem wdrożenia i uruchomienia sklepu jest niezwykle istotna to szczerze porozmawiaj z doświadczonym ekspertem e-commerce i posłuchaj co on ma do powiedzenia.

 

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące sklepów internetowych śmiało umów się na bezpłatną rozmowę klikając poniższy przycisk.

Tomasz Guzik

Co jeszcze warto przeczytać?